Igazi nehézfiúkkal fog együtt ülni Gyárfás. A Fővárosi Törvényszék elsőfokú döntése alapján hét év, fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte a bíróság Gyárfás Tamást.
A döntés alapján a bíróság a bizonyítékokat mérlegelve arra a megállapításra jutott, hogy Fenyő János kivégzésére 1998. február 11-én a délutáni csúcsforgalom közepén, a budapesti Margit körút és a Margit utca sarkán az Magyar Úszószövetség egykori elnöke, a Nap TV egykori tulajdonosa adott megbízást Portik Tamásnak, aki a szlovák bérgyilkosnak, Jozef Rohácnak adott parancsot a merénylet végrehajtására.
Balassagyarmat, Budapest, Márianosztra, Sátoraljaújhely, Sopronkőhida, Szeged, Vác. Ezekben a városokban van ma Magyarországon fegyház fokozatú büntetés-végrehajtási intézet. Hogy a most 74 éves Gyárfás Tamást hol helyezik el, arról a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) dönt majd, egy biztos: rendkívül zárt, magas biztonsági fokozatú elzárásra kell számíthat.
A hatályos magyar törvények szerint több fokozata van egy jogerős ítélet alapján elrendelt szabadságvesztés végrehajtásának. A bíróságnak a szabadságvesztést kiszabó ítélet kihirdetésénél pontosan meg kell határoznia, hogy az elítéltnek milyen fokozatban kell azt letölteni.
– A hatályos büntető törvénykönyv pontosan meghatározza, milyen esetekben milyen fokozatban történő végrehajtást kell a bírónak elrendelnie – mondta a Blikknek Horváth László budapesti büntetőjogász.
– Ebben a döntésben szerepet kap, hogy milyen tartamú szabadságvesztést szab ki a bíróság, de az is, hogy az elítélt visszaeső-e, vagy esetleg bűnszervezetben követte el a bűncselekményt, illetve hogy a bűncselekmény bűntett vagy vétség kategóriába esik-e. Minél nagyobb súlyú a jogsértés, minél hosszabb az ítélet annál magasabb fokozatot rendel el a bírói ítélet.
Az első bűntényes elítéltek a befogadás – 2-4 hetes szoktatás – után közös zárkába kerülnek. Magánzárka csak fegyelmezésként – ennek körülményei a fegyelemsértéshez igazodva puritánok, semmilyen magántulajdonú tárgy nem vihető be a fegyelmi körletbe – illetve különösen veszélyes vagy veszélyeztetettnek minősített elítéltnek jár.
A legenyhébb végrehajtási módja a szabadságvesztésnek a fogház. Ezt általában kisebb súlyú vagy gondatlanul elkövetett, első bűntényes jogsértés, többnyire vétség elkövetése miatt szabja ki a bíró. A fogházban az elítéltek a szabadidejüket egyénileg tölthetik el, a kijelölt biztonsági zónán belül könyvtárba, edzőterembe járhatnak, zárkájuk nappal nyitott, csak éjszakára kell bezárni. Lehet saját tévéje a rabnak, kegytárgyakat, fényképeket helyezhet el, saját könyvei lehetnek, gyakrabban tarthatja a kapcsolatot családjával, látogatás és csomagküldés szempontjából is, külső munkán vehet részt, jó magaviselet esetén eltávozást is kaphat. A fogházra ítélt rab büntetése kétharmadának letöltését követően feltételesen szabadlábra helyezhető.
A börtön fokozatú büntetésre ítélt rab napirendje már szigorúbb, legtöbbször csak irányítva mozoghat, szigorúbb az ellenőrzés is. A zárkaajtó 24 órán át zárt, külön engedélyhez kötött a nappali, időszakos, részleges nyitvatartás. A börtönbüntetés alatt a kapcsolattartás korlátozottabb mint az enyhébb fokozatú fogházban, magatartás alapján bővíthető, de meg is vonható. Külső munkáltatásban csak a veszélyességi kockázatelemzésnek megfelelő elítélt vehet részt, eltávozás csak különleges, kivételezett esetekben engedélyezhető, mint például egy egyenesági rokon temetése. A börtön fokozatú ítélet letöltésének háromnegyed része után kérelmezhető a feltételes szabadságra helyezés.
A legkeményebb, legszigorúbb büntetés-végrehajtási intézetek a fegyházak. Az itt elhelyezett elítéltek kizárólag az őrszemélyzet utasításai szerint mozoghatnak, állandó az irányítás és az ellenőrzés. A rabok maguknál tartható tárgyainak köre is korlátozott, munkát csak úgy végezhetnek, ha a munkahely elkülöníthető a külvilágtól, vagyis csak a börtönön belül, zárt gazdaságban, üzemben dolgozhat. Eltávozás csak extrém esetekben engedélyezhető, a büntetés végrehajtás őrszemélyzetének kíséretében, ez az életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt rabokra nem terjed ki. A fegyházbüntetésre ítélt rab csak büntetése négyötödének letöltése után kérelmezheti a büntetés végrehajtási bírótól a feltételes szabadság engedélyezését, a tényleges életfogytig tartó büntetésre ítélt rabok esetében ez a lehetőség kizárt.
Vigyázni fognak rá
A márciusban 75. életévét betöltő Gyárfás nagy valószínűséggel budai lakásához legközelebb eső intézetek egyikébe kerülhet elhelyezésére, a fővárosi mellett a váci és a balassagyarmati fegyház jöhet szóba. Bevonulása után fokozatosan veheti fel a napirendet, az első napokban egyszemélyes zárkában helyezik el, orvosi felügyelet mellett. Ezt követően kerülhet kiválasztott, jó magaviseletű rabok mellé 2-3 személyes zárkába, de szabad mozgása még ekkor sincs a fegyházban, az élelmet sem közös térben fogyaszthatja el. Legalább egy hónap kell ahhoz, hogy a többi elítélthez hasonló elhelyezésben, napirend szerint élje a fegyházban meghatározott kötött napirend szerint. Korára való tekintettel idősebb rabok mellé helyezik el, figyelve arra is, személye miatt ne érhesse semmiféle bántalmazás, zsarolás a többi rab részéről.
A csúcsról a mélybe! Gyárfás Tamás élete képekben! Nézd meg a Képgalériát, itt!