Vigo — Megdöbbentő jelenség: hajókat rongálnak a spanyol és portugál vizeken portyázó gyilkos bálnák.
Értetlenül állnak a tudósok a kardszárnyú delfineknek is nevezett emlősök eddig nem ismert agresszív viselkedése előtt: az elmúlt hetekben az állatok több tengeri járműre is rátámadtak.
Az egyik ilyen esetről felvétel is készült: a videón jól látható, ahogy az éppen La Coruna városából kiúszó szállítóhajónak egymás után tizenötször ugrik neki egy feldühödött gyilkos bálna, amely nemcsak a járműben okozott komoly károkat, de az egyik matróz is súlyos sérüléseket szenvedett.
A beszámolók szerint a támadás során a személyzet tagjai elvesztették az irányítást a hajó fölött, amit végül segítséggel kénytelenek voltak visszavontatni a kikötőbe. Figyelemfelkeltő, hogy nemrégiben Vigo partjától nem messze két hasonló eset történt.
„A gyilkos bálnák szeptember környékén minden évben kiúsznak a portugál és a spanyol tengerpartokra, csakhogy a támadások száma 2020-ban ijesztő mértékben nőtt” – jegyezte meg Alfredo López, a tengeri emlősökkel foglalkozó galíciai kutatócsoport koordinátora.
– Augusztus 30-án például egy francia hajónak kellett segítséget kérnie a parti őrségtől, miután nekiestek a megvadult emlősök, de még ugyanazon a napon egy Mirfak nevű spanyol jachtnak is meggyűlt a baja az állatokkal.
A legrémisztőbb esetre azonban alighanem július 29-én került sor, amikor Trafalgar közelében kilenc gyilkos bálna támadt egyszerre egy szállítóhajóra, a legénység tagjai ráadásul úgy érezték, mintha az egészet előre megszervezték volna. Először ugyanis eltörték a kormánylapátjukat, így nem tudtak elmenekülni, majd újabb és újabb lökésekkel tovább rongálták a járművet, aminek következtében kiugrott a kormányos válla.
„Máshol nem tapasztalták még ezt a jelenséget, így az a legvalószínűbb, hogy csak a spanyol és portugál partok közelében élő gyilkosbálna-populáció tartja rettegésben hónapok óta a hajózókat. A kutatást azonban kiterjesztjük az egész világra” – mondta dr. Ruth Esteban gibraltári kutató.
Frank Schätzing Raj című regényében ijesztően hasonlóan írja le a világ végét előrejelző eseményeket. A könyvben szerepel egy szibériai metánkitörés, ami néhány hete tényleg megtörtént, mint ahogy a kardszárnyú delfinek abnormális viselkedését is megjövendölte a szerző – persze, több más jelenséggel együtt. A regényt 2005-ben adták ki Magyarországon.
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu