Czigány Ildikó 14 évig volt a Malév hivatásos pilótája utasszállító repülőn
Budapest — Vonzzák a kihívások, az új területek felfedezése, tudásvágya pedig jelenleg is csillapíthatatlan Czigány Ildikónak (57), a 2012-ben megszűnt Malév első női pilótájának.
Magyarország első közforgalmi pilótanője kalandos életpályát tudhat maga mögött: belekóstolt a zenetörténetbe, évtizedekig repült, számos könyvet írt, dolgozott a Fővárosi Állat- és Növénykertben, most pedig elkötelezetten foglalkozik házi kedvencekkel, illetve jógaoktató és karateedző a Tűzmadár Sportegyesületnél.
– A Zeneakadémiát leginkább családi indíttatásból végeztem el, majd egyre fokozódott a repülés iránti érdeklődésem. Utasként érteni is szerettem volna, hogy mi történik körülöttem – kezdte Ildikó, aki azt is elárulta: édesapja, a zenei szerkesztőként, újságíróként, költőként és íróként ismert Czigány György (87)először csodálkozott lánya azon bejelentésén, hogy pilóta szeretne lenni, az ötletet azonban egyáltalán nem ellenezte.
– Apukám is imádott repülni, így mondhatjuk azt, hogy picit az ő álmát is valóra váltottam – folytatta Ildikó, aki egészen a Malév megszűnéséig pilótaként dolgozott.
Munkahelye elvesztése után végül úgy döntött, új kihívásokat keres magának.
– Sok mindennel foglalkoztam a repülés előtt és közben is: elkezdtem karatézni, amit már vagy húsz éve csinálok, és a jógaoktatás világába is ekkor csöppentem bele. Emellett egy gyermekkori nosztalgia is előtört bennem, amelynek hatására tudtam, hogy biológiával, állatokkal is szeretnék foglalkozni – sorolta.
A természet iránti elköteleződését jól bizonyítja, hogy három évig dolgozott a Fővárosi Állat- és Növénykertben, majd létrehozta a Hippokampuszt, egy saját ismeretterjesztő stúdiót, amelynek középpontjában az állatokkal kapcsolatos tudnivalók, a természetközeli, egészséges életvitel áll.
– Szeretem a kihívásokat, ezért is fogok bele mindig új dolgokba. Ezek közül semmi sem maradhatott volna ki az életemből. Egyáltalán nem arról van szó, hogy valamiben csalódtam volna, azért kerestem mást, egyszerűen ezek a tevékenységek nélkülözhetetlenek az életemből – mondta Ildikó, hozzátéve: a múltja nem vált köddé, így a zenetörténet és a repülés is hatással van azokra a dolgokra, amelyek most boldoggá teszik.
Rendeletet módosítottak miatta
Czigány Ildikó számára nem vezetett egyszerű út ahhoz, hogy végül egy Boeing–767-est vezethessen. A 90-es években ugyanis érvényben volt egy miniszteri rendelet, amely nem engedte, hogy nők pilótaként dolgozzanak közforgalmi utasszállítón. Ildikó kérvényezte a rendelet módosítását, amit végül megváltoztattak, így 1998-ban ő lett az első magyar hivatásos pilótanő.
blikk