szombat, november 23, 2024
Home Főhírek Külföld Mi lesz veled, Germany?

Mi lesz veled, Germany?

13

Sokan kérdezik magukban, hogy mi lesz ezzel az embertömeggel, amikor megérkezik Németországba? Most még hajtja őket a remény, ám sokan attól tartanak, hogy a jövevények nem minden álma válik valóra. Hogyan látják mindezt a németek?

A német médiában még mindig csak az eufória képeit látjuk. A pályaudvarokon tapsoló és örülő embereket látunk, akik adományokat hoznak, lufikat és “Refugees welcome!” plakátokat emelnek a magasba. Németország nemzetközi megítélése most az egekben van, a világsajtó arról cikkez, hogy a németek eljutottak az erkölcsösség magaslataiba. Ássunk egy kicsit mélyebbre, és nézzük meg a német média híradásaihoz a közösségi oldalakon fűzött kommenteket!

Aki a német média fősodrából tájékozódik, az elé (még mindig) egy optimista kép tárul: A “Willkommenskultur” (üdvözlési kultúra) jegyében nyilatkozó vezető politikusok szerint Németország a menekültekkel csak “gazdagabb” lesz. Ha a II. világháború után integrálni tudtak 12 millió elüldözött kelet-európai németet, akkor ezt a “néhány” százezer embert is el tudják majd helyezni. “Sikerülni fog!” – visszhangozzák Merkel kancellár szavait. Ezt a “nyertes-nyertes” hozzáállást várnák el az többi EU-tagországtól is.

A németek megoldási javaslata egyszerű: Saját rendszerüket ültetnék át európai szintre. A külső határokon ún. hot spot-okat hoznak létre, ahol eurokraták döntenének a menedékkérelmekről. Ők a politikai korrektség jegyében valószínűleg megértőek lennének, és a polgárháborús térségekből érkező szíreket, irakiakat és afgánokat ugyanúgy mind befogadnák, mint a magukat a különböző kisebbségekhez (főként a cigánysághoz és a homoszexuálisokhoz) tartozónak valló embereket.

A befogadott migránsokat egy kötelező kvóta szerint osztanák szét a tagországok között, Magyarországra az eddigi súlyozás alapján a beérkezők 1,57 százaléka jutna. Ezeket az embereket a számukra kijelölt tagországban kéne egy “belső” elosztási kulcs szerint letelepíteni és integrálni. Ehhez az EU migránsonként €6,000 (kb. 1 800 000 forint) támogatást adna.

A németek és svédek racionális emberek, országaiknak hosszú tapasztalata van a migránsok integrációjában. Erre építve 20 migránsra átlagban 3 szociális munkás és 2 nyelvtanár jut(na), akiknek két év alatt kell(ene) megtanítania a bevándorlókat az államnyelvre. A felnőttek emellett szakmai, vagy felsőfokú képzésben is részesülnek, hogy 2-3 év után lehetőleg a hiányszakmákban tudjanak munkába állni. Eddig az elmélet.

hirmagazin_2015-09-08_113056

(Ausztria felé tartó bevándorlók Angela Merkel képével.)

A valóságot a különböző statisztikák mutatják. Az OECD szerint az integráció kulcsa a nyelvtudás, így azoknak a bevándorlóknak és csoportoknak van esélye a munkán keresztül integrálódni, akik hamar elsajátítják az államnyelvet. Svédországban a migránsok munkanélküliségi rátája pont a nyelvtudás hiánya miatt az őslakosok háromszorosa. De lássuk, mit gondolnak minderről a német kommentelők:

A németek véleménye a szeptember első napjaiban Németországba érkező 20 000 migráns láttán kezd átfordulni. Több lett a józan hang. Egyesek azt kérdezik, hogy ha tényleg “csupa agysebész és mérnök” érkezik, akik ráadásul alig várják, hogy dolgozhassanak, akkor miért kerül a 800 000 migráns ellátása mégis 10 milliárd euróba?

Mások azt firtatják, hogy ha a prosperáló nagyvárosokban már most sincsen elég megfizethető bérlakás és bölcsődei/óvodai férőhely, akkor mi lesz, ha több százezer újonnan érkező család is beszáll az ezekért folyó versenybe?

Megint mások arra emlékeztetnek, hogy 25 éve a kelet-németeket is hasonló lelkesedéssel fogadták, ám a munkáltatók pont velük verték le a nyugat-német béreket. Most hasonlótól félnek. Az európai összefüggéseket érintve többen méltatlankodnak amiatt, hogy Németország eurótízmilliárdokat költ a közös valuta megmentésére, miközben százezerszám “importál” bevándorlókat, akiknek ellátási költségei újabb terhet rónak a német költségvetésre.

A vita tehát Németországban is árnyaltabb lett, már pedzegetik a lényegi kérdéseket. A legfontosabb kérdéseket azonban még mindig eretnekség feltenni: Hogyan lehetne a bevándorlók végeláthatatlan özönét megállítani, vagy legalább kezelhető mederbe terelni? Mi lesz, ha Németország és Svédország az EU-ban egyedül marad a “nyitott kapuk” politikájával? Arra a kérdésre pedig, hogy az évente érkező 800 000 vagy 1 000 000 idegen kultúrájú bevándorló milyenné formálja Németországot 3-5, vagy 10 év múlva, már ne is gondoljunk…

Kiszelly Zoltán

politológus

forrás: mozgasterblog.hu

Megszakítás