Mi kell a szép gyephez? Érdemes már most készülődni…

Mindannyian zöld buja pázsitról álmodozunk, de gyakran megfeledkezünk a növények alapvető igényeiről.

A téli időjárás után előfordulhat, hogy a gyep egy kicsit rosszabbul néz ki, de a következő tippek segítségével tavasszal újra csúcsformába hozhatjuk.

A levelek és más elhalt növényi részek eltakarják a fényt, elnyomják a füvet, és betegségeknek kínálnak táptalajt. Őrizzük meg a gyep egészségét azzal, hogy rendszeresen gereblyézzük és eltávolítjuk a növényi anyagokat. A fűnyírás során távolítsuk el a fűnyesedéket; a levágott fűszálakból kiváló minőségű komposztot készíthetünk.

A gyepnek levegőre van szüksége, ezért fontos, hogy a gyepet szellőztessük. A gyepszellőztetés során a talajt időközönként átlyukasztjuk, hogy enyhítsük a tömörödést, így a víz, a levegő és a tápanyagok mélyen a felszín alá juthatnak. E célt szolgálják az úgynevezett gyepszellőztető gépek, amelyek rendszerint állítható munkamélységgel rendelkeznek. Ha nem szeretnénk ilyen gépre költeni, relatív hatékonyak lehetünk egy egyszerű kerti villa segítségével is, amit 15 centiméteres lépéstávolságokkal a talajba szúrunk. A levegőztetett gyep jobban felszívja a vizet is, így az elfolyás elkerülhető.

A dús gyep alapfeltétele a megfelelő mennyiségű csapadék, ami a valóságban megfelelő öntözést jelent. Hiba lenne azt gondolni, hogy vízhiányos állapot kizárólag a nyári hónapokban fordulhat elő, noha a nagy kipárolgás miatt valóban ebben az időszakban veszélyeztetett a gyepünk. Minél magasabb a hómérséklet, annál fontosabb arra törekedni, hogy az öntözést a hűvösebb napszakokban végezzük el, lehetőleg kora reggel. Mivel a víz hasznosítása a fotoszintézishez köthető, ezért a késő esti órákban kijuttatott nedvesség kevésbé hasznosul. Sőt, a nedves környezet kedvez a növénybetegségek kialakulásának. A déli órák sem jelentenek jó választást, hiszen a magasabb hőmérséklet miatt a vízveszteség jelentős lesz. Egyértelmű tehát, hogy a gyep öntözését kora reggel érdemes végezni, így a gyep egész nap hidratált marad.

Az erős, egészséges gyep kialakításához fontos, hogy ne öntözzünk túl gyakran. A lényeg, hogy a gyepet úgy eddzük, hogy mély gyökérzetet alakítson ki, amely a nyári hónapokat is átvészeli anélkül, hogy minden nap be kellene kapcsolni a locsolót. Ahhoz, hogy a gyep gyökerei mélyebb szinten keressék a vizet, hetente két-három alkalommal hosszú áztatásra van szükség, a napi rövid öntözés helyett.

Minden növény idővel kimeríti a talajban lévő tápanyagokat, a gyepre ez még inkább elmondható, hiszen ez az egyetlen növény, amelyet hajlamosak vagyunk rendszeresen nyírni, elrabolva tőle a levelekben tárolt tápanyagkészleteket. Megoldást kínál a mulcsozás, amikor a szálakat apró nyesedékké tépve juttatjuk vissza a talajra. Ehelyett vagy emellett szükség lehet műtrágya használatára. A megfelelő készítmény minden olyan alapvető tápanyagot tartalmaz, amelyet a gyepünk szeret, például káliumot, magnéziumot és vasat. A műtrágya nedvesítőszert is tartalmaz, amely segít a gyepnek abban, hogy a gyökereknél felszívja ezeket az összetevőket. A könnyen használható „háromnapos” zöld gyeptrágya egyszeri alkalommal, locsolókannában hígítva alkalmazható.

Ne felejtsük el a vágási magasságot az évszaknak megfelelően módosítani. A tavaszi időszakban rövidebb, nyáron hosszabb levélhosszúság ajánlott. A fű nem szárad ki olyan gyorsan, és a gyökereket jobban védik a hosszabb levélszárak.

ElőzőSzerdától ismét drágul az üzemanyagok ára: mutatjuk a részleteket!
KövetkezőNekem válogatottan rossz tanáraim voltak
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza