A Mezőgazdasági Eszköz és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeumot 1987-ben alapították, a mintegy három évtizedes gyűjtő és rendszerező munka eredményeként.

A Szakmúzeum a Szent István Egyetem Gépészmérnöki Kara tudományos és szakmai bázisán végzi szakmúzeumi és technikatörténeti tevékenységét. Célja és feladata a hazai kulturális örökség részét képező mezőgazdasági technikatörténeti értékek gondozása, tudományos rendszerezése, ápolása. A mezőgazdasági termelés fejlődéstörténete, az agrártechnikai kialakulása és fejlődése kultúrtörténeti érték, amelynek megőrzése és bemutatása különösen fontos feladata hazánk legnagyobb agrár felsőoktatási intézményének, és a keretében működő Szakmúzeumnak.

A Szakmúzeum célja az egész ország területén a múlt mező- és erdőgazdasági termelőeszközeinek (eszközök, gépek, berendezések) felkutatása, gyűjtése, tárgyi, technikatörténeti értékek feldolgozása, illetve bemutatása. A termelési eszközöket, gépeket és a dolgozó ember munkakörülményeit eredeti rendeltetésüknek megfelelően működve, aktív módon, kor színvonalának megfelelő műszaki megoldásokkal bemutatni a látogatók számára.

Feladata a színvonalas, tudományosan megalapozott, széleskörű ismeretterjesztés, a különböző szintű műszaki és mezőgazdasági szakképzés feladatainak segítése, részvétel a mérnökképzésben. A mezőgazdasági technika jelenének, a jövő perspektíváinak gyakorlati bemutatása, fejlődéstörténeti ismeretanyag feltárásán keresztül a szakma szeretetére, a múlt hagyományainak a megbecsülésére, alkotó felhasználására való nevelés.

Az élelem, a „mindennapi betevő falat” megszerzése, termelése, előállítása ősidők óta az ember életének, létfenntartásának alapvető feladata. A ma embere számára természetes, hogy igényeit kielégítő különféle élelmiszerből megfelelő mennyiség áll rendelkezésre, de az emberiség fejlődése, történelme során nem volt ez mindig így.

A mezőgazdasági munka, a mezőgazdasági termelés az élet fenntartásáért, az élelemért évezredek óta tartó és állandóan ismétlődő küzdelem. A történeti távlatból az élelem előállítás egy fejlődési folyamat, amely mindenkor és ma is az egyik legkeservesebb embert próbáló nehéz fizikai munka, amelynek eredményét, sikerét az embertől független tényezők sora befolyásolja, gondoljunk csak az időjárás hatására. Az élelem megszerzésének, előállításának története egyben az emberiség fejlődéstörténete is. Az ember élelmiszer termelő tevékenysége mindig is a létfenntartás érdekében végzett fontos és alapvető emberi tevékenység volt és az ma is.

A mezőgazdasági termelés fejlődése, a mezőgazdasági technika, szélesebb értelemben a tudomány, a technika fejlődése tette lehetővé, hogy az ősember folyamatos szakadatlan élelem megszerzése érdekében végzett munkavégzésétől eljutottunk oda, hogy a mai kor műszaki technikai színvonalán már az emberiség 5-12% képes az egész népesség számára szükséges élelmiszer mennyiség előállítására. Ez a fejlődési folyamat tette lehetővé, hogy az ember alkotóképességét, tevékenységét más a társadalom fejlődése szempontjából fontos tevékenységek elvégzésére irányítsa, ezen keresztül szolgálja az emberiség létfeltételeinek javulását.

A rendkívül nehéz és fáradságos emberi létfenntartás szempontjából alapvető tevékenységnek a fejlődését, technikatörténetét tekinthetik meg a Szakmúzeum látogatói hat állandó kiállításunkon.

Cím: Gödöllő Páter Károly utca 1.
Tel: +36 (28) 410-210
E-mail: [email protected]
Web: www.godollo.hu