Tengerparti pihenés. A turisták imádnak emiatt Marokkóba látogatni. Dr. Kiss Róbert Richard, az Inforádió Világszám műsorvezetője azonban felhívta a figyelmünket arra, hogy más érdekességek is várnak minket ebben a gyönyörű afrikai országban.

marokkó
Lenyűgöző magas hegységek, csörgedező patakok és pálmafák. Ez várja a nagyutazókat az Atlasz-hegység oázisánál. A környező településekre innét hordják a tiszta vizet. Túl sokan nem élnek itt, hiszen nincs annyira kiépítve ez a rész, de azért van néhány ház, amelyek az itteni sziklák kövéből készültek. A hegyek közel ezer méteresek, de a magasabbak akár a 4 ezer métert is elérik.

Az északi hegyvonulatok pompásak, a déli területek sivatagosak és lakatlanok, a nyugat szaharai rész státusza azonban még mindig nem tisztázott. A marokkóiak szerint külön országrész, azonban Mauritánia is igényt tart a területre.

marokkó

A szállodák színvonala megfelelő, a marokkói konyha kiváló, az árak pedig nincsenek az egekbe emelve. Ételeik sok-sok mézzel készülnek, olykor válogatott diókkal és mogyorókkal megspékelve, hogy megadják azt a sajátos marokkói pikáns íz élményt. A műsorvezető elmondása szerint az arab világon belül Szaúd-Arábiában, Marokkóban és Damaszkuszban a legjobbak az édességek. Az egyik leghíresebb cukrászda Szíriában volt ismert, ahová régen még gépeket is indítottak, hogy az arab főméltóságok ínycsiklandó finomságokkal kedveskedjenek feleségeiknek. Az éttermekben bőségesen bánnak az ételekkel. A datolyákat is előszeretettel használják fel ételeikhez. A kiszolgálásra is csak jót tudott mondani a műsorvezető, ráadásul luxusszolgáltatásban sincs hiány, ha valaki arra vágyna.

marokkó

Marokkóban még bioszféra rezervátum is látogatható. Itt található az egyik legegyedibb fa, ami csak Marokkóban található. A neve argan-fa. A fából olajat sajtolnak, majd azt a helyi kozmetikai ipar alapanyagává teszik. Emellett Nemzeti Parkokba is be lehet térni, de még sivatagi túrákat is szerveznek.

Érdekességek Marokkóról:

Marokkó mellett kis szigetek is találhatóak, amiknek hovatartozásáról korábban komolyabb viták is voltak a spanyolokkal.
A Szahara területénél divat, hogy homokmintákat gyűjtenek, majd azt kis üvegcsékbe teszik.
1777–ben Marokkó volt az első ország amely elismerte az Egyesült Államok függetlenségét
Az amerikai-marokkói barátsági szerződés az egyik legrégebbi ilyen megszakítás nélkül lévő szerződése. John Adams és Thomas Jefferson írta alá. Erre nagyon büszkék Marokkóban.
Kalóztanyák is voltak Marokkóban.
Korábban rengeteg harc dúlt a területfoglalásokért. Függetlenségi mozgalmak, forradalmak és polgárháborúk is zajlottak. Mindkét világháborúban marokkói katonák is szolgáltak a francia hadseregben.

marokkó

 Erre vigyázz, ha Marokkóba mész

A múzeumokban általában tilos fényképezés közben vakuzni.
A hivatalos pénznem a dirham, aminek a ki- és bevitele tilos.
A taxinál még azelőtt érdemes megalkudni az árban, hogy elindulna a jármű, különben lehet, hogy a tarifa magasra szökik. Éjszaka drágább a taxi, mint nappal.
A borravalót szinte mindenhol elvárják. Általában 10%-os borravalót kérnek.
Vizet mindig érdemes magunkkal vinni.
A nyugat szaharai térségeknél érdemes az oltásokról tájékozódni.
A közlekedés – főleg a sivatagban – néha olyan mintha rally versenyen éreznék magukat a sofőrök, ezért érdemes odafigyelni.
„A legfontosabb dolog egy autóban nem a fék, hanem a duda.” – tette hozzá a műsorvezető, utalva a marokkói közlekedésre.

 
Forrás: középsuli

Kép: https://pixabay.com