„A Meseház a XX. század második fele magyar képzőművészetének megújulását sugalló emlékműve, de egyben eleven, élő otthon, ahol egymásra találnak az emberek, a különböző művészeti ágak?”
Békéscsabán a Békési úton kis népi építészeti együttes világít fehéren, az arra járók szemét akaratlanul is odavonzza. A 15. és 17. szám alatti két ház műemléki helyreállítás után Békéscsaba egyik látványossága lett. Abban az időben – a 80-as évek első felében – országosan is páratlan összeget költött a város a Hursán-ház megvásárlására és a helyreállításra. A Békési út 15-ben Nemzeti Klubházat alakítottak ki. A 17. szám alatti épületben kapott helyet a Meseház.
Az évek folyamán a két egységből álló lakóépületet (a mai Meseház épületegyüttesét) többször jelentősen átalakították. A ház helyreállítási tervei 1983-ban készültek el. A rekonstrukció 1987-ben fejeződött be. Feladata volt az épület teljes műszaki felújítása. Ennek kapcsán visszaállításra került az eredeti közbenső főfal és nyílászáró rendszer. Mindkét épület első szobájába búbos kemence készült. A nagyobbik épület udvari tornácánál meghagyták a meglévő négyszög keresztmetszetű pilléreket. A kisebb épületnél visszaállításra került a darufás oldaltornác.
Az utca felöli kerítés téglából készült kívül-belül vakolva. Ez majdnem teljes elzártságot biztosít a két épület által közrefogott udvarnak.
Az udvarban a kukoricagóré megmaradt, sikerült megoldani a hasznosítását is. Eredetileg a főépületekkel párhuzamosan állt. A felújítás után a górét keresztbe fordították, középső részét megnyitották, s így alkalmassá vált bábjátékok, kisebb gyermekelőadások megtartására. Az épület jelenlegi megjelenési formájában hasonlít az eredeti kialakításához. A teljesen zárt belső udvar hangulatában kiválóan alkalmas a csoportos játékokra, előadásokra.
A felújított házak melletti újabb keletű épületek is ezeknek az egységeknek a hangulatát követik, holott a városrendezés eredetileg az egész környéket letarolta volna.
Lenkefi Konrád – Napsugár bábegyüttes
A Napsugár bábegyüttes előadása
1949 óta működik a Napsugár bábegyüttes Békéscsabán. Az együttes tevékenységének homlokterében a legfiatalabb korosztály, a gyermekek művészeti nevelése, a színházat szerető és értő közönség kialakítása, a látáskultúra fejlesztése áll. Repertoárjuk legnagyobb hányadát a gyermekek számára készült műsorok töltik ki, de mindez nem zárja ki annak lehetőségét, hogy felnőttek számára is készítsenek műsorokat.
Az együttes tagjai amatőr bábjátékosok. Az együttes tevékenységének is köszönhető, hogy 1968 óta háromévenként Békéscsabán rendezik meg a Nemzetközi Bábfesztivált. Számos országban szerepeltek; az együttes megkapta már többek között a Művészeti Nívódíjat, az Örökös Kiváló Együttes címet és több UNIMA diplomát is.
A műsorok bábuinak tervezője és készítője több évtizeden át Lenkefi Konrád bábművész volt, aki az együttes vezetői tisztét is betöltötte haláláig. Halála után fia vette át – apja nyomdokain – a bábtervezés és készítés feladatát.
Az elmúlt évek során összegyűlt nagy bábanyag általában raktárak mélyén rejtőzött a Meseház megnyitásáig. Azóta viszont a Meseházban állandó kiállítás keretében láthatók az éppen műsoron nem lévő bábok.
Lenkefi Konrád sokoldalú alkotóművész volt. Maga tervezte és készítette a bábelőadáshoz szükséges összes eszközt: bábukat, díszleteket, dekorációkat, kellékeket. S mivel rendkívüli módon értett a bábjátékhoz is, a bábut mozgó műtárgyként kezelte. Figyelt rá, hogy a bábukon minden az igényeknek megfelelően mozogjon. Ez nem csupán a bábu anatómiájára vonatkozott, hanem minden felhasznált anyag mozgathatóságára.
Az igényes plasztikai megformálás sajátossága volt művészetének. Tájékozott volt a kosztümtörténetben, otthonosan mozgott a folklór világában. Jellegzetes vonásai: bátor, de harmóniára törekvő anyagkezelés, a meglepetések ügyes elhelyezése.
Igazi bábos képzőművész módjára mindig alkalmazkodni tudott kifejező eszközeivel az előadás tervezett karakteréhez.
Cím: BékésBékési út 17.
Tel: (+36) 66 326-370
E-mail: [email protected]
Web: http://www.mesehaz.hu/