Történelmi mélypontra csökkent a kereszténydemokrata pártok népszerűsége Németországban.

Angela Merkel és Horst Seehofer (Fotó: MTI/EPA/Carsten Koall)

A közszolgálati televízió megrendelésére készített közvélemény-kutatásból az derült ki, hogy a CDU és CSU pártszövetség csak 29 százalékot érne el egy most vasárnap megtartandó választáson. A belpolitikai folyamatok változásáról és a szeptemberben esedékes bajor tartományi választások következményeiről beszélgettek a szakértők a Kossuth Rádió műsorában.

Míg a kormánypártok történelmi zuhanásban, addig a bevándorlás ellenes AfD történelmi szárnyalásban van, ugyanis most először ért el 17 százalékos támogatottságot. Ez azt is jelenti, hogy „záródik az olló” az AfD és a szociáldemokraták között, a különbség ugyanis már csak egy százalékpont, egyelőre még az SPD javára.

Kiszelly Zoltán politológus szerint akár mélyrepülésnek is nevezhető az a folyamat, amely a CDU-val és CSU-val történik. Ez abból is látszik, hogy Angela Merkel német kancellár a 2000-es évek idején még 40-45 százalékos támogatottsággal vette át a CDU vezetését, azonban a tavalyi Bundestag választásoknál már 8,5 százalékos csökkenés volt megfigyelhető a két párt esetében a 4 évvel korábbi eredményhez képest. Hozzátette, Bajorországban a szövetségi választás eredményeit is figyelembe véve a CSU 12 százalékot veszített támogatottságából.

Kilátástalan a németek helyzete

Úgy véli, a német helyzetet jelenleg a kilátástalanság jellemzi, a német polgárok ugyanis nem látják, hogyan javulhatna a helyzetük. Az egyik legsúlyosabb probléma továbbra is a migráció, amely mind anyagilag, mind pedig társadalmilag megterheli az országot, illetve a legutóbbi felmérések alapján az is kiderült, egy átlag német állampolgár sokkal rosszabbul él, mint négy évvel ezelőtt.

A politológus szerint, a németek már inkább azokat a pártokat támogatják, amelyek ígéreteket tesznek a legfontosabb kérdésekben. Ilyen az AfD és a zöldpárt, amelynek szintén 14 százalékra nőtt a támogatottsága. Hozzátette, a felmérések szerint a németek 57 százaléka ma már elítéli Angela Merkel migránspolitikáját.

Utolsó kancellári időszakát éli Merkel?

Pócza István, a Századvég vezető elemzője szerint a kérdés az, hogy Angela Merkel meddig folytatja jelenlegi politikáját, amely több esetben is szembemegy saját magával. Például számos lépést tett már a migráció szigorításának érdekében, ugyanakkor a nemrég megnyílt „ankER központok” csak Bajorországban működnek.

Az elemző úgy véli, szinte biztos, hogy Angela Merkel utolsó kancellári időszakát tölti, és már nem igazán foglalkoztatja a kérdés, mi lesz pártjával a jövőben – mondta el Pócza István a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában.

Független arculatot alakított ki Seehofer

Más a kapcsolat a CSU és Horst Seehofer német belügyminiszter között, ugyanis jól látható, hogy Seehofer politikáját a hűség és a felelősségvállalás jellemzi pártja irányába. Horst Seehofer egy saját, CDU-tól elkülönített és független arculatot alakított ki, amely Kiszelly Zoltán szerint egy tudatos cselekedet Seehofer részéről.

A belügyminiszter ezzel már az október 14-ei bajor tartományi választásokra készül. A CSU számára sorsdöntő lehet a választások napja, a kérdés pedig az, hogy melyik párt lesz a CSU koalíciós partnere. Kiszelly azt is elmondta, Seehofertől egyre többen várják el, hogy kövesse Orbán Viktor miniszterelnök és a V4 országok, valamint Sebastian Kurz osztrák kancellár álláspontját a migráció kérdésében.

Pócza István szerint Merkel pártja az összeomlás szélén áll, amely negatív irányba kihat a biztonsági stabilitásra is, azonban Merkel erről nem vesz, vagy már nem akar tudomást szerezni. Úgy véli, Merkel politikájában egy ijesztő változás megy végbe, elveszítette önmagát, és egy ideológiavezérelt gondolkodást követ: a liberális demokrácia megőrzését szorgalmazza.

„Weimarizálódás” megy végbe

A német pártok között az úgynevezett „weimarizálódás” folyamata rajzolódik ki, amely azt jelenti, hogy csökken a mérsékelt pártok – a CSU és a CDU –  befolyása és a két szélsőséges párt erősödik meg: a bevándorlás ellenes AfD és a baloldali párt, amely a rossz szociális helyzetet próbálja helyreállítani Németországban – magyarázta Kiszelly Zoltán.

Szerző: hirado.hu
Forrás: Kossuth Rádió

ElőzőA mentőcsapatok versenyt futnak az idővel
KövetkezőCommon Hiking Injuries and How to Treat Them
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza