Home Főhírek Bűnügy, bűnmegelőzés, balesetinfó Mentőöv program a Balatonon a vízi balesetek megelőzéséért

Mentőöv program a Balatonon a vízi balesetek megelőzéséért

0
index

A helyi mederviszonyokat is bemutató, hatvan új tájékoztató táblát helyeztek el öt balatoni település strandjainak bejáróinál a vízi balesetek megelőzéséért, a szakmai összefogással született Mentőöv program keretében.

A Mentőöv programot a két évvel ezelőtti, 24 balatoni áldozatot követelő nyár után indították el tavaly, a balatoni vízirendészet szakmai útmutatásával a Balaton Fejlesztési Tanácstámogatásával és a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata vezetésével, hogy a Balaton Európa legbiztonságosabb tava maradjon.

A sajtótájékoztatón elhangzott, a vízi baleseteket gyakran információ és önismeret hiány, felkészületlenség, vagy emberi felelőtlenség okozza, így a hatékony megelőzésben a kommunikációs eszközök komoly szerepet játszhatnak. Ezeknek a módszereknek, eszközöknek fejlesztésére, kidolgozására és megvalósítására vállalkozott a BFT által létrehozott Mentőöv munkacsoport.

Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője elmondta, a program első látványos eleme a vízmélységről, mederviszonyokról, a viharjelzésről információkat közlő strandi tájékoztatótáblák kihelyezése. Valójában már tavaly elkezdődött a munka, közel 140 helyen mintegy 7 ezer gyerek számára vízbiztonságról tartott tájékoztató előadásokkal, foglalkozásokkal.

A rendőrkapitány ismertetése szerint két éve huszonnégyen, tavaly nyolcan, idén eddig heten haltak meg a Balatonban. Az esetek többségében időskori betegség, rosszullét, alkoholos befolyásoltság, öngyilkossági szándék játszott közre.

A történteket elemezve megállapítható, általában nem társul szabálysértésekkel egy-egy tragédia, és megelőzéssel, megfelelő tájékoztatással sokat lehet tenni az újabb balesetek elkerüléséért – tette hozzá.

Annál is inkább, mert a Balaton 235 kilométer hosszú partszakaszán 138 kijelölt strand, és csaknem ennyi nem kijelölt fürdőhely található, a vízbe vezető bejárók száma 749, amelyek mennyiségét növeli a mintegy kétezer parti ingatlan saját bejárója. Ennyi helyen nem óvhatja mindenütt vízirendőr vagy vízimentő az egy-egy forró nyári napon 300 ezerre tehető fürdőző biztonságát – mondta a kapitány.

Horváth László beszélt arról is, hogy nem tartják jó megoldásnak a mentőmellény kötelezővé tételét a vízibiciklik biztonságosabbá tétele érdekében, viszont szeretnék elérni, hogy minden ilyen vízi-járművön legyen mentőeszköz.

Címlapkép: Index

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás