Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Mennyivel robog a Mikulás szánja?

Mennyivel robog a Mikulás szánja?

Búcsut int a Mikulás mielőtt útnak indul a finnországi Lappföldről, hogy találkozzon a gyerekekkel világszerte (Fotó: MTI/EPA/LEHTIKUVA/Martti Kainulainen)

Régóta kínzó kérdés, hogy mégis miként képes a lappföldi legenda egyetlen nap leforgása alatt minden gyermekhez eljuttatni az ajándékát: mára már bizonyos, hogy a rénszarvasoknak ehhez legalább a hangsebesség 265-szörösével kell húzniuk a szakállas jótevőt.

Persze legyünk pontosak: a muzulmán, hindu, zsidó és buddhista gyerekek természetszerűen kimaradnak a szórásból, vagyis a Földön élő lurkók kétmilliárdos száma máris 380 millióra csökken, ha pedig egy családban átlagosan 2,5 gyereket nevelnek, akkor a Mikulásnak 152 millió címen kell megjelennie – olvasható a göteborgi egyetem „kutatásában”.

Az ötlet szülőatyja egy bizonyos Stefan Lemurell, a göteborgi egyetem matematika tanszékének vezetője, akit a numerikus analízis egyik szaktekintélyeként tartanak számon a tudomány világában: a professzor spekulációi szerint  a Mikulás másodpercenként 900 látogatásnak tesz eleget – ez persze csak abban az esetben kivitelezhető, ha a joviális nagy szakállú nyugat felé indul, ezzel valamelyest meghosszabbítva a nap 24 óráját.

Búcsut int a Mikulás mielőtt útnak indul a finnországi Lappföldről, hogy találkozzon a gyerekekkel világszerte (Fotó: MTI/EPA/LEHTIKUVA/Martti Kainulainen)

A matematikus feltevései alapján a felkeresendő ingatlanok arányosan száz méterre fekszenek egymástól, sőt a szakember azt is szem előtt tartotta, hogy a szán tulajának le is kell azt parkolnia, be kell jutnia a házakba – ugyebár a kéményeken keresztül –, el kell helyeznie a meglepetéseket a kihelyezett lábbelikbe, majd az épületeket elhagyva újra mozgásba kell lendítenie járművét.

Ezen a ponton bizonyára már mindenki csak a konkrét számot – vagyis a „megfejtést” – szeretné olvasni, ám fontos adalék lehet még a történetben, hogy a fentiek elérése érdekében a piros anorákos vénember tákolmányának a hangsebesség 265-szörösére kellene felgyorsulnia, vagyis utasára 14 milliószoros gravitációs erő hatna – eme érték kétmilliomod része nem mellesleg még egy gyakorlott vadászpilótát is az ájulásba taszít.

Forrás: hirado.hu, science.gu.se

ElőzőPaks II: gőzerővel zajlik a munka
KövetkezőÉvi 180 milliárdot költünk édességre
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás