Home Főhírek Sport Mennyit ér egy aranyérem, és mennyit ér egy Olimpiai Aranyérem?

Mennyit ér egy aranyérem, és mennyit ér egy Olimpiai Aranyérem?

Ennyit kap Hosszú Katinka az arany után

Hosszú Katinka 200 vegyesen lett világbajnok.

 Az egyéni számok győztesei – így Hosszú Katinka is – 5,5 millió forintot kapnak az aranyérem után, a világrekordért plusz összeg, 8 millió forint jár – írta korábban a Sportbiznisz.blog.hu, amit most az Index szemlézett. Hosszú világcsúcsot nem úszott, így 5,5 millióval lett gazdagabb.

A Nemzetközi Úszószövetség a különböző számok között összesen 1,5 milliárd forintnak megfelelő dollárt oszt szét, az úszók kapják a legtöbbet. Az óriási toronyugrást leszámítva az első 8 helyezett kap pénzt – az utolsó kevesebb, mint 300 ezer forintot -, az óriás toronyugrásban az első 14, ahol a legalacsonyabb pénzdíj 137 ezer forint.

.. Mennyit ér egy olimpiai aranyérem?

Ha az olimpiai aranyérem valóban aranyból készülne, egy kisebb vagyont érne, míg „anyagárban” elenyésző az értéke. Mégis megfizethetetlen.

Az olimpiai érmek kapcsán mindig felmerül a kérdés, vajon miből készülhet? Arany-e az arany? Ezüst-e az ezüst, bronz-e a bronz? Mennyit érhet ténylegesen az érem, ami a sportolók számára egy élet munkájának eredménye, ergo lényegében megfizethetelen?

Kevesen tudják, de az első három olimpiai játékon, 1896-ban Athénban, 1900-ban Párizsban és 1904-ben St. Luisban még valódi, tömör aranyból készült medált akasztottak a győztesek nyakába. Az arany világpiaci árának drasztikus emelkedése miatt ma már szóba sem jöhet ez. Csak az elmúlt tíz évben éppen hatszorosára emelkedett az arany unciánkénti ára. A 2000-es évek elején még 300 dollár volt, míg tavaly 1895 dolláros csúcson is járt. Jelenleg 1620 dollár.

 

Csoda hát, ha az aranyérem nem is arany? Szilágyi Áron, első londoni olimpiai bajnokunk érme összesen 1,34 százalék aranyat tartalmaz. A többi 92,5 százalék ezüst, míg a maradék réz. Ungvári Miklós ezüstjemár közelebb áll a valósághoz – ennek 92,5 százaléka ezüst, a többi réz. Marosi Ádám bronzérmét 97 százalék réz, 2,5 cink és 0,5 százalék ón alkotja. Így a piacon szigorúan “anyagárban” nézve az aranyérem 650 dollárt, az ezüst 330 dollárt, míg a  bronzérem mindösszesen 3 dollárt ér megközelítőleg.

A londoni 400 grammos medál – ami a sporttörténelem legnehezebb olimpiai érme – , ha tiszta aranyból készült volna majd 21 ezer dollárt érne (egy uncia arany 31,104 gramm). Ugyanakkor a világ legnépszerűbb bolhapiacán máris lehet vásárolni az eredetivel mindenben megegyező másolatot 102,50 dollárért.

“Felbecsülhetetlen, számomra megfizethetetlen. Olyan, mintha a szülőszobában az újszülöttet éppen a mellén szoptató anyától kérdeznék meg, mennyit ér a gyereke”– válaszolta Marosi Ádám, miután megkérdeztük, mennyit ér számára a bronzérem. Nem is számítottunk másra. Mert a sportoló számára a világ legnagyobb sporteseményén megszerzett érem valóban megfizethetetlen.

Mégis, olykor az élet produkál olyat, amikor kiderül, mennyit is ér valójában az olimpiai arany. Történt, hogy 2010-ben Mark Wells, aki 1980-ban tagja volt amerikai jégkorong csapatnak – “Csoda a jégen” címmel még filmet is készítettek a meglepetésre aranyat szerző csapatról -, betegsége folytán kénytelen volt elárverezni aranyérmét. Az árverést megelőzően 100 ezer dollárra értékelték az érmet, amely végül 310 700 dollárért kelt el.

Forrás: HVG, 24.hu

Képek: Chan-Fan, ndr.de

ElőzőKigyulladt egy Budapest felé tartó hajó
KövetkezőBemutatjuk sorozat: Kapitális halak I. rész – A ponty
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás