Magyarország fővárosának, Budapestnek a határában – de a belvárostól alig 15 percnyi autóútra – található a Szoborpark Múzeum, ez a sajátosan kelet-európai, de a világon is egyedülálló gyűjtemény, ahol azok a valamikori köztéri szobrok láthatók, amik a szocialista kultúrpolitika és ideológiai eszmerendszer útmutatásai és igényei alapján kerültek egykoron a város tereire.
A Szoborpark létrehozásának gondolatát elsőként Szörényi László irodalomtörténész fogalmazta meg a Hitel című folyóirat 1989. július 5-i számában; ő azonban ekkor egy országos „Leninkert” kialakítását javasolta, ahol a magyarországi Lenin-szobrokat gyűjtötték volna egybe.
Az 1989-90-es kelet-európai politikai fordulat része volt a magyarországi rendszerváltás is, melynek során több alkalommal és különböző szinteken napirendre került az előző politikai rendszerhez kötődő köztéri szobrok ügye is. Lakossági észrevételek és a különféle politikai szervezetek nyomásának hatására Budapest Főváros Közgyűlése 1991. december 5-én határozatot hozott a kérdéses szobrok további sorsáról. A művek eltávolításáról – illetve némelyek maradásáról – a kerületek javaslatai alapján egyenkénti tárgyalással és szavazással döntöttek.
A szobrok elhelyezésére – a leendő szoborpark kialakítására – a Közgyűlés Kulturális Bizottsága meghívásos tervpályázatot hirdetett, amelyre három pályázati anyag érkezett. A megbízást Eleőd Ákos nyerte el, aki ekkoriban a Vadász és Társai Építőművész Stúdió tagja volt.
A szoborparkot több javaslat – és elutasítás – után, végül a XXII. kerület által felajánlott területen, a Tétényi fennsíkon alakították ki.
Az 1993 őszén megnyitott múzeum a mai napig sem készült el teljesen. Hiányzik többek között az a folyamatosan futó téglafal, amely a bemutatott alkotásokat egységes keretbe foglalná, valamint nem valósult meg több, olyan létesítmény, ami a közönség kiszolgálását segítené.
E hiányosságok ellenére a park a megnyitás óta folyamatosan fogadja látogatóit. Az első hetek-hónapok fokozott érdeklődését követően az intézmény látogatottsága ma már kiegyensúlyozott. Az évi 25-30 ezer vendég között külföldi és magyar turisták egyaránt megtalálhatók.
A Szoborpark a létrehozása körül kialakult viták elcsendesedése után immár beilleszkedett Budapest múzeumainak és egyéb látnivalóinak a sorába.
Cím: XXII ker.Balatoni út – Szabadkai utca sarok
Tel: +36 (1) 424-7500
E-mail: [email protected]
Web: www.szoborpark.hu