A keddi támadásban használt fegyverek nem a hosszú hatósugarú amerikai eszközök közül kerültek ki.

A rajtaütés célpontja az ukrán határtól 435 kilométerre fekvő Engels légitámaszpont volt, amely a Tu-95 stratégiai nehézbombázók (Bear) egyik fő támaszpontja. Az orosz légierő ezekről a gépekről indítja útjukra az Ukrajnát pusztító X-101 nehézbombákat és robotrepülőket.

A katonai megfigyelők hangsúlyozzák, hogy nem az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú támadó eszközökről van szó, amelyek oroszországi felhasználására Kijev még nem kapott engedélyt sem az amerikai, sem a brit kormánytól.

Twitter-post

Ukrán drónok több száz kilométert repültek Oroszországban, hogy eltalálják a Volga-menti Szaratov külvárosában fekvő Engels-1 katonai repülőteret a kedd hajnali órákban.

A helyi hírplatformok robbanásokról és lángokról számoltak be a repülőtéren, de az orosz védelmi minisztérium közleménye szerint sem személyi, sem anyagi veszteség nem történt. Moszkva azt állítja, hogy 9 támadó drónt likvidált, de ettől függetlenül a közösségi média videói robbanásokról és magasra nyúló lángcsóvákról közöltek képeket.

Ukrán katonai bloggerek szerint azt sugallták, hogy a keddi támadást a közelmúltban a repülőtérre szállított lőszerek ellen indították. A kijevi székhelyű katonai megfigyelő, a Vertikal hétfő azt közölte, hogy a dróncsapás előtt rakéták kirakására utaló jeleket észleltek a város két légitámaszpontján, így a Volga túlpartján fekvő Engels-2 bázison is.

Twitter-post

Az önkéntes bloggerek által működtetett Ukraine Front Line X-jelentése szerint újonnan gyártott Kh-101/55SM cirkálórakétákról van szó, amelyeket az orosz légierő Il-76MD teherszállító repülőgépe szállított a helyszínre. Kedden tüzeket észleltek a repülőtéren, a közelmúltban érkezett cirkáló rakéták vagy repülőgépek tárolójánál, melyet egy vagy több ukrán drón talált el.

Az Európai Unió Szeptember 14-én és 15-én nyilvánosságra hozott Sentinel 2 műholdfelvétele, amelyet @MT_Anderson nyílt forráskódú katonai repülési kutató vizsgált meg, és két Tu-22 szuperszonikus bombázót, egy Tu-160 szuperszonikus bombázót, valamint öt Beart észlelt a két bázison. A következő engelsi légitámadás szeptember 18-ára kalkulálható, és vélhetően ezt a csapást akarta megelőzni az ukrán légierő.

A NASA hőtérképei igazolják az Engels-1 bázisra mért csapásokat, de azok mértékéről nem tudnak számot adni.

A NASA űrfelvétele
A NASA űrfelvételeMilitary Zone

A fő légibázis a Kreml nagy hatótávolságú erőinek kulcsfontosságú telepe, az Engels-2 pedig a 184. bombázó repülőezred otthona, ahonnan a szuperszonikus Tu-22M3 bombázójók (Backfire) indulnak útnak.

A légibázison állomásozó személyzet több száz csapásmérő küldetést hajtott végre Ukrajna ellen Oroszország 2022 februári teljes körű Ukrajna inváziója óta, többnyire nagy hatótávolságú cirkálórakétákkal, az ukrán légvédelem hatókörén kívülről.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőAz autókölcsönzés új dimenziója – Szabadság négy keréken
KövetkezőMár biztosan dobogós a magyar csapat a budapesti sakkolimpián
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza