Már nemcsak a felső-, hanem a középszintű oktatásban is rendkívül nehéz bekerülni a legjobb helyekre, ezért virágzik a különórák piaca. Ez nem csak a gyerekek számára megterhelő, de a szülők pénztárcájának is.

Egyre nagyobb a verseny a jó iskolákért és a jó osztályokért, az emelkedő középiskolai ponthatároknak megfelelni pedig már leginkább csak különórai segítséggel lehet. Természetesen a szülők nem spórolnak, ha a gyermekeikről és főleg a jövőjükről van szó, úgyhogy a különórák egyre nagyobb piacot jelentenek.

Az Eduline oktatási szakhonlap kutatása szerint az alábbiak a jellemző különóraárak – amik valós időtartama eltérő lehet (45 perctől akár másfél óra) tantárgyakra vetítve:

  • angol nyelv: 4000–9000 forint;
  • biológia: 4900–6000 forint;
  • magyar nyelv és irodalom: 4000–7000 forint;
  • matematika: 3500–6000 forint;
  • történelem: 2000–5000 forint.

A lap egyebek mellett arra is kitér, hogy a tanárok általában magasabb szintű, egyetemi-vagy fejlesztő órákat tartanak, esetleg a tantárgyat valamilyen idegennyelven oktatják.

Hozzáteszik azt is, hogy a család anyagi helyzete, illetve az édesanya iskolázottsága és a gyermek előmenetele között szoros az összefüggés. Mint írják, a Budapest Intézet elemzése szerint egyre nehezebb egy jó osztályba, iskolába bejutnia még azoknak a gyerekeknek is, akiknek az édesanyja diplomás.

Tanulmányuk szerint a 2018/2019-es tanévben a diplomás anyák gyerekeinek 45 százaléka jó, 34 százaléka átlagos, 21 százaléka pedig rossz osztályba járt. Az adatokból látszik, hogy minél magasabb az anya iskolai végzettsége, annál kisebb az esélye, hogy a diák rossz osztályba jár. A diplomás anyák esetében pedig a gyerek kétszer nagyobb eséllyel került be egy jó osztályba, mintha az édesanyja csak az általános iskolát végezte volna el.

Viszont a 2011/2012-es tanévben a diplomás anyák gyerekeinek még a 48 százaléka járt jó iskolába. A kutatók szerint ez azt bizonyítja, hogy a korábbi évekhez képest a legjobb családi hátterű diákok sem tanulhatnak jó iskolában.

Az sincsen könnyebb helyzetben, aki nyelvet szeretne tanulni. A tél folyamán, de legkésőbb január elsejével ismét árat emelt több nyelvvizsgaközpont, miközben az eddig elérhető adatok szerint 2023-ban jóval kevesebben vizsgáztak, mint az elmúlt közel 10 évben – olvasható egyebek mellett.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőKeretet hirdet Marco Rossi, folytatódnak a BL nyolcaddöntői – sport a tévében
Következő„Nagy puffanás, majd kisebb sikoly hallatszott” – Szörnyűséges baleset sokkolta a Havanna lakótelepet
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza