A menekültek kvóta szerinti elosztása miatt nem indul az Európai Bíróságon Magyarország és Lengyelország ellen, úgynevezett „Jogállamiság elleni” eljárás – írta az MTI, és a FAS.
Ennek egyik oka, hogy a britek Uniós tagságának megszüntetése folyamatában senki sem akar még egy eljárást, mert az a briteket erősítené és az Unió-t gyengítené. A kvótaper révén azért sem indul az Unió-s alapszerződés 7. cikkelye alapján eljárás, mert az utóbbi hónapokban sikeresnek látszó tárgyalásokat folytattak egy megvalósítási modellről, és ebben az egyik felperes, Szlovákia, jelentős szerepet tölt be.
Az új terv teljesen még nem készült el, de több eleme már kibontakozott, – írja a FAS.
Az eredeti modell három merev elemből áll, egy jobb megoldáshoz azonban rugalmasabb megoldási mechanizmusra van szükség. Ennek a kidolgozása van folyamatban.
Ehhez a Visegrádi négyek (Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia) döntő lökést adtak a rugalmas szolidaritás fogalmával, amely szerint lehetővé kell tenni, hogy a tagországok a saját döntéseik alapján, lehetőségük, tapasztalataik és teljesítőképességeik szerint egyéni, speciális formában fejezhessék ki szolidaritásukat!
Ezzel párhuzamosan az Unió elismerte a Visegrádi Négyek azon alapelvét, hogy szükség esetén segíteni kell az Uniós külső határokon fekvő országok munkáját, ha nem a menekültek befogadásával, akkor pénzzel, szakemberek közreműködtetésével, iránymutatással, vagy éppen azzal, hogy nagyobb szerepet vállal minden állam az elutasított menedékkérők hazajuttatásában.
A Visegrádi Négyek hangoztatták, hogy minden országnak önállóan és önkéntesen kell dönteni, valamint a rugalmasság mellet pozitív és negatív ösztönzőket kell beépíteni a rendszerébe.
Mindez azonban csak elképzelés, konkrét megállapodás még nincs.
Ellentétben a Visegrádi Négyek konszolidációs tervezetével, az Unió-s tervben három fázisról van szó. Az első fázisban az eddig Unió-s (dublini) menekültügyi szabályok érvényesülnek, miszerint a menedékkérőnek abban a tagállamban kell benyújtania a menekültügyi kérelmét, amelyben belépett az EU-ba, és ott is kell maradnia, ha elfogadják a kérelmét.
Ha egy tagállapot túlterheli a migrációs nyomás, az elosztási rendszer beindításával beindul a második fázis.
Amennyiben a második fázis intézkedései nem elegendőek a migrációs nyomás alá került ország tehermentesítéséhez, beindul a harmadik fázis, mely szerint újabb döntéseket kell hozni.
.. folytatjuk ..
Ha tetszett a cikk, vagy tájékoztatni szeretnél másokat, osztd meg ismerőseiddel, barátaiddal!
Forrás: hungaryexpres
Képek: PanAm Post, immix, magyarorszagom,