forrás: Kossuth Rádió/180 perc
Minden táborban kénytelen volt visszavenni az ellátásból az ENSZ, mert elfogytak a forrásai. Miközben egyre több ember szorulna segítségre, egyre kevesebb a felajánlás – mondta el a 180 percben az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága magyarországi irodájának szóvivője.
Az eddig beadott 558 menedékkérelemből a magyar hatóságok alig 50-et utasítottak el eddig, a többit még rendes eljárásban vizsgálják, hogy a végső döntés mi lesz, egyelőre nem tudni – mondta a 180 percben Simon Ernő, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága magyarországi irodájának szóvivője. Korrektnek mondta a szerb-magyar, illetve a horvát-magyar határon működő tranzitzónákban dolgozó magyar hatóság munkáját azok viszonylatában, akik menedékkérelmet adtak be; igaz – tette hozzá -, a kérelmek csekély száma nem is ró igazán komoly nagy terhet rájuk.
(MTI/EPA/Muhammad Sarif)
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága folyamatosan ott van a helyszíneken, látogatja a befogadó állomásokat, regisztrációs központokat, igyekszik segíteni a hatóságoknak megtalálni azokat a sérülékeny menekülteket (családok, kisgyermekek, kismamák, beteg, idős emberek), akik sürgős, azonnali segítségre, ellátásra szorulnak, nemzetközi kapcsolatrendszerével támogatja a hatóságok munkáját és tájékoztatni is igyekszik a menekülteket.
Arra a riporteri felvetésre, hogy hírek szerint az ENSZ éppen azokban a táborokban csökkentette a menekültek fejadagját körülbelül harmadával, amelyek leginkább érintettek a migrációs krízisben, Simon úgy reagált: minden menekülttáborban kénytelenek voltak visszavenni a fejadagot, mert a világ egyszerűen nem biztosít rá elegendő forrást.
Kisebb lett a menekültek fejadagja
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának – ahogyan a többi ENSZ-szervezetnek sem – nincs fix költségvetése, a kormányoktól, alapítványoktól, magánszemélyektől érkező felajánlás pedig egyre kevesebb, miközben egyre több a menekült: a 2013-as 51 millió után tavaly 60 millió volt, és idén várhatóan ennél is sokkal több lesz.
A világszervezet persze igyekszik is erre mindenhol felhívni a figyelmet, de a pénz kevés, a kihívásokhoz képest pedig még kevesebb – hangsúlyozta az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága magyarországi irodájának szóvivője a Kossuth Rádió kedd reggeli műsorában.