Forrás: Pr7/BBC
Fontmilliókkal több adó befizetését tervezi a Facebook az Egyesült Királyságban. Van honnan fejlődni, a cég ugyanis azt követően döntött így, hogy közfelháborodásra kiderült, egy átlag brit munkás közterheinél is kevesebb társasági adót fizetett az országban. A közösségi portál ezentúl legnagyobb brit hirdetőitől származó bevételei után őfelsége adóhivatalának fizet, a kkv-szektor azonban továbbra is ír számlára csenget a hirdetések után.
Az adóelkerülését érő kritikák hatására a Facebook úgy döntött, ezentúl Nagy-Britanniában fizet adót reklámbevételei jelentős része után, vagyis nem Írországon keresztül bonyolítja majd a tranzakciókat – írja a BBC.
A cég a legnagyobb brit hirdetőitől származó pénzeket hagyja az országban. Az érintett vállalatok között van a Tesco, a szintén bolthálózatot üzemeltető Sainsbury’s, az Unilever és a WPP nevű reklámpiaci óriáscég is.
Azok a kis- és középvállalkozások, melyek online felületen keresztül intézik hirdetéseiket – vagyis nincs, vagy minimális a kapcsolatuk a Facebook alkalmazottaival – továbbra is Írországba irányított tranzakciókkal fizetnek.
A változások áprilistól lesznek érvényesek, a cég első nagyobb adókötelezettsége pedig 2017-ben lesz esedékes. Nagy-Britanniában a nyereség után 20 százalék társasági adót kell fizetni.
Jogos élcelődés céltáblája lett a közösségi portál.
Pofátlan az „adóoptimalizálás”
A Facebook esetében akkor borult a bili, amikor kiderült, hogy 2014-ben a teljes évre 4 327 angol font, vagyis valamivel több mint 1,8 millió forintnyi adót fizetett Nagy-Britanniában. Ehhez képest az országban 26 500 font az éves átlagkereset, mely után 5 392 font adót és járulékot kell megfizetni.
Nem a Facebook az egyetlen cég, és nem az Egyesült Királyság az egyetlen ország, mely érintett az ügyben, de a jelenség mindenhol ugyanannyira bicskanyitogató. Érthető hát, hogy jelentős nemzetközi összefogás érlelődik az adóelkerülés megfékezésére: többek között az Európai Bizottság és az OECD is cselekvésre szánta el magát.