A 150 méter hosszú vonat fegyvereket és ipari berendezéseket szállított, valamint drágaköveket és más értéktárgyakat.
Két lengyel személy azt állítja, hogy megtalálta a második világháború végén Alsó-Sziléziában eltűnt náci aranyvonatot, amely az előretörő szovjet hadsereg elől menekülve szállított el fegyvereket és értéktárgyakat Lengyelországból.
A délnyugat-lengyelországi Walbrzych önkormányzatának illetékesei közölték, hogy egy lengyel és egy német személyt képviselő ügyvédi iroda kapcsolatba lépett velük, mondván megbízóik megtalálták a német páncélozott vonatot, és igényt tartanak a megtalált érték 10 százalékára, amely a lengyel törvények szerint jár nekik.
„Ügyvédek, a hadsereg, a rendőrség és a tűzoltóság is foglalkozik az üggyel. A térséget korábban soha nem tárták fel, és nem tudjuk, mit találhatunk ott” – közölte Marika Tokarska önkormányzati illetékes a Reuters brit hírügynökség tudósítójával.
Helyi sajtóértesülések szerint a kérdéses vonat 1945-ben tűnt el, tele volt az akkori német városban, Breslauban, (ma Wroclaw) összerabolt kincsekkel. A Wermacht kötelékébe tartozó vonat páncélozott volt.
A wroclawi rádió a helyi szóbeszédre utalva közölte, hogy a vonat az alsó-sziléziai hegyvidéken fekvő Ksiaz vára közelében betért egy alagútba, ahonnan soha nem jött ki. A feltételezések szerint az alagutat később lezárták, és a helyet elfelejtették. A 150 méter hosszú vonat fegyvereket és ipari berendezéseket szállított, valamint drágaköveket és más értéktárgyakat.
Tokarska közölte, hogy semmilyen részlettel nem tud szolgálni arról, hol találták meg a szerelvényt és mi van rajta.
„Számos ember kereste már a vonatot, de soha nem találtak semmit” – idézte a rádió Joanna Lamparskát, a térség történelmének szakértőjét.
Tadeusz Slowikowski, aki korábban maga is kutatta a vonat hollétét, a Radio Zet rádiónak kétségeit hangoztatta. „A vonatot megtalálhatták ugyan, de az aranyat nem” – vélekedett.
Walbrzych közelében a második világháború idején működött egy földalatti ipari létesítmény szerteágazó alagútrendszerrel, mivel a háború végső szakaszában végrehajtott heves bombázások miatt az ipari termékeket a föld alatt kellett raktározni.
Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu