Külföldön rengeteg halálos áldozatot követeltek a viharok és az árvizek, de vajon mi vár ránk idehaza? Mukics Dánielt, a katasztrófavédelem szóvivőjét kérdeztük.

Mennyire terhelték le a katasztrófavédelem egységeit az elmúlt napok esőzései?

Péntek 89, szombaton 240, vasárnap 175 riasztást kaptunk, ez közepesnek mondható. Hétfőn egyébként már nőtt ez a szám, délután 14 óráig 320 helyre vonultak ki a tűzoltók. Volt olyan vihar, amikor ezer beavatkozásra volt szükség.

Melyek voltak a riasztások leggyakoribb okai?

Pénteken szinte kizárólag kidőlt faágak, kicsavarodott fák miatt kaptunk értesítést. Szombaton és vasárnap ezeknek az eseteknek az aránya kétharmad volt, a fennmaradó arányban sérült lakóépületek, beázott pincék, alagsorok miatt telefonáltak.

Felkészültek a hazai folyószakaszokon olyan szintű áradás kezelésére és az emberek mentésére, mint például történt az Németországban?

Fel vagyunk készülve, de a vízügyi szakemberek szerint fő folyóinknál nem várható ilyen áradás, így nem lesz szükség ilyen védekezésre.

Mik jelenthet igazi veszélyt ennél az időjárásnál?

Nálunk igazi veszélyt a villámárvizek kialakulása jelenthet. A hirtelen lezúduló nagy mennyiségű esőt a talaj nem képes felvenni, a csatornahálózat elvezetni. A mélyebben fekvő településeken, utcákon megáll a víz.

Mit tanácsolnak vízátfolyáskor?

Általában dombos vidéken alakulnak ki. A legfontosabb, hogy a hömpölygő vizet kerüljük el. Egy térdig érő is elég, hogy ledöntse az embert a lábáról. Sem gyalog, sem kerékpárral, vagy autóval ne hajtsunk át rajta!

Mit tehetünk ilyen kiszámíthatatlan zivatarok esetében?

Mindig figyeljük a területre vonatkozó meteorológiai riasztásokat! Ha felhőszakadásra adnak ki riasztást, áramtalanítsuk a pincét, vigyük az emeletre azokat a tárgyakat, amelyekben a víz kárt tehet. A pincékből garázsokból addig nem érdemes kiszivattyúzni a vizet, amíg van után folyás. Az áramló víz nagyobb kárt tehet ugyanis, mint az álló.

Vihar idején helyesebb otthon maradni?

Heves zivatarnál számítani kell arra, hogy a szélben fák dőlnek ki, így inkább maradjunk fedett, biztonságos helyen. Ha elszakadt vezetéket látunk, ne közelítsük meg, azonnal hívjuk a 112-es számot!

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Fotó: OKF