Az orosz utasszállító gép tragédiája után a Kairó előtt álló egyik legnagyobb kihívás, hogy meggyőzze a világ közvéleményét arról: továbbra is biztonságos Egyiptomba utazni.
Az észak-afrikai ország egyik legjelentősebb bevételi forrását jelentő turizmus már így is jócskán megcsappant. Míg 2010-ben, tehát a forradalom előtt 15 millióan, addig tavaly mindössze 10 millióan látogattak el Egyiptomba.
Újságírónk Kairóban kérdezte az egykor a nemzetbiztonsági szolgálatnál dolgozó Mahmúd Zahert a helyzetről:
– Az orosz, brit, francia, kanadai, német delegációk és a többi ország nemzetközi delegációi, tehát mindazok, akik az elejétől fogva követték a nyomozást, és látták az összes képet és iratot, amelyet a reptéren készítettünk az utasokról, a csomagokról és a repülőgépről, megbizonyosodhattak róla, hogy nem volt biztonsági hiba. A bizonyítékok, amelyeket gyűjtöttünk, megfelelnek a legmagasabb biztonsági előírásoknak.
Sarm es-Sejken nemzetközi biztonsági protokoll szerint járnak el.
Az viszont kétségtelen, hogy az utóbbi hónapokban egyre aktívabbá váltak a Sínai-félszigeten az iszlamista milicisták, és többször katonákra támadtak.
– Nemzetközi konfliktus zajlik az Egyesült Államok és Oroszország között. Ezenkívül figyelembe kell vennünk az Egyiptom és Szaúd-Arábia közötti viszonyt, valamint az egyiptomi-orosz kapcsolatokat is- mindez része lehet a terroristák terveinek, akiknek célja az egyiptomi turizmus meggyengítése- mondta Mahmúd Zaher.
Az egyiptomi turisztikai miniszter csütörtökön arra kérte Londont, hogy gondolja újra “indokolatlan” döntését, miszerint leállította a Nagy-Britannia és Sarm es-Sejk közötti légiforgalmat.
Kairói tudósítónk szerint a brit és amerikai bejelentések után az egyiptomiak megerősítették a biztonságot a reptereken.
– A hatóságok ugyanakkor azt állítják: mindez nem arra utal, hogy terrorcselekmény okozta a gép lezuhanását. Igazságot majd csak a
nyomozás végső eredménye szolgáltathat-mondta Mohamed Shaikibrahim.
Forrás: euronews