Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Megszavazták az új Európai Bizottságot

Megszavazták az új Európai Bizottságot

Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek
A testületet 370 igennel, 282 nem és 36 tartózkodás mellett szavazták meg.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadta az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen által javasolt új összetételű Európai Bizottságot, amelynek megbízatása december elsején kezdődhet – tájékoztatott az uniós parlament szerdán.

Az új összetételű Európai Bizottságot az uniós parlament 370 igen szavazattal, 282 nem szavazattal és 36 tartózkodás mellett hagyta jóvá. Az Európai Bizottság megválasztásához a név szerinti szavazás során leadott szavazatok egyszerű többségére volt szükség – tájékoztattak.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke a szavazást követően kijelentette: az uniós parlament készen áll a közös munkára az új összetételű brüsszeli testülettel – tudósít az MTI.

Az uniós kvázikormányba minden tagállam egy-egy tagot küldhet. Magyarországot Várhelyi Olivér fogja képviselni. Ursula von der Leyen bizottsági elnök az egészségügyet és állatjólétet jelölte ki az eddigi bővítéspolitikai és szomszédságpolitikai biztosnak, bár az eredetileg javasolt jogkörein faragnak – írja a Telex.

Von der Leyent még júniusban jelölték újra az állam- és kormányfők (Orbán Viktor egyedüliként nemet mondott rá, Giorgia Meloni olasz kormányfő tartózkodott). Az EP júliusban választotta meg a mostani voksoláshoz képest 31-gyel több igennel.

Ursula von der Leyen mondta

Ursula Von der Leyen régi-új EB-elnök az uniós törvényhozó testület plénuma előtt bemutatta az új Európai Bizottság tagjait és a testület elkövetkező mandátumának programját. Hangsúlyozta: az EU szabadsága és szuverenitása a gazdasági erejétől függ, attól, képes-e versenyezni, újítani és termelni, szociális modellje pedig a gazdasági kilátásoktól, illetve a demográfiai változásokra adott válaszoktól függ. Bejelentette, hogy az új testület első jelentős kezdeményezése a versenyképességi iránytű lesz, amely a következő ciklusban meghatározza a munkát. Az iránytű három fő pillére az innovációs lemaradás megszüntetése az Egyesült Államokkal és Kínával szemben, a szén-dioxid-mentesítés és a versenyképesség közös terve, valamint a védelem és biztonság növelése, továbbá a függőségek csökkentése. Az elnök szerint a gazdasági biztonság erősítése prioritás lesz a következő öt évben, különös tekintettel a stabil ellátási láncokra és a kritikus nyersanyagok beszerzésére. A migrációval kapcsolatban hangsúlyozta: az új paktum végrehajtására kell törekedni, amely igazságos és határozott, amely szigorúbb szabályokat vezet be, ugyanakkor szolidáris, tiszteletben tartja az egyéni jogokat, és legális utakat is megnyit.

(MTI)

Exit mobile version
Megszakítás