Forrás: MTI

Szövődmény miatt mégsem sikerült az első amerikai méhátültetés, a szervet el kellett távolítani egy nappal a sikeres transzplantációt bejelentő sajtótájékoztató után – közölte a műtétet végző Cleveland Clinic.

Sikeres méhátültetés az Egyesült Államokban
A 26 éves nő, akinek szervezetébe február 24-én ültették be a méhet, a hétfői sajtótájékoztatón orvosai mellett megjelent egy rövid időre, jól érezte magát.
Másnap hirtelen szövődmény lépett fel nála, a beültetett szervet azonnal el kellett távolítani. A páciens jelenleg lábadozik, orvosai igyekeznek kideríteni, mi történhetett. A szövődményről nem tettek közzé további információt.

Más országokban már végeztek méhátültetést, sikertelen esetekről is beszámoltak. A világon az első sikeres élődonoros méhátültetést végrehajtó svéd csapat, a göteborgi orvostudományi egyetem orvoscsoportja máig kilenc méhtranszplantációt hajtott végre, ezek eddig öt baba születését eredményezték, az első 2014-ben jött világra.

A Cleveland Clinic szakemberei tíz éve tanulmányozzák a méhtranszplantáció lehetőségeit. Több mint 250 nő közül választotta ki szűrővizsgálatokkal azt a tízet, aki az úttörő jelentőségű transzplantációra alkalmas lehet.

A klinika azt közölte, a transzplantációkat folytatják. Ha a jövőbeli transzplantációk sikeresek, a páciensnek még legalább egy évet kell várnia a mesterséges megtermékenyítéssel, addig havi vizsgálatokkal bizonyosodnak meg arról, elég egészséges-e az új méh. Természetes módon nem eshetnek teherbe, mert a műtéttel petevezetéket nem ültetnek be.

A sikeres terhesség végén a babák császármetszéssel jönnek világra a szülés varható idejéhez a lehető legközelebbi időpontban, majd a méhet eltávolítják, hogy az anyának ne kelljen élete végéig a kilökődést gátló gyógyszert szednie.