Egy új, ám ellentmondásos kutatás szerint egyáltalán nem tesz jót a szívnek, ha túl kevés sót eszel. A végletekig visszafogott sófogyasztás ugyanis növelheti a szívinfarktus és a stroke kockázatát.
Régóta tudjuk, hogy a túlzott sófogyasztás árt a szívnek, és növeli az infarktus, valamint a stroke kockázatát. Ám az új tudományos bizonyítékok arra utalnak, hogy ennek az ellenkezője is igaz lehet, vagyis a túl kevés só fogyasztása sem egészséges – legjobb tehát az arany középút.
A Lancet című neves tudományos folyóiratban közzétett kutatás heves érzelmeket váltott ki a világ tudományos közvéleményében: voltak, akik azonnal egyet nem értésüket fejezték ki, mások pedig megkérdőjelezték a vizsgálati módszereket.
A kanadai Mcmaster University és a Hamilton Health Sciences kutatói 49 országban több mint 130 000 ember adatait vizsgálták, és azt igyekeztek kideríteni, hogy a sófogyasztás és a halálozás, a szívbetegség, valamint a stroke kapcsolata más-e a magas vérnyomással küzdőknél, mint a normál vérnyomásúaknál.
Az eredmények azt mutatták, hogy a túl alacsony sófogyasztás a szívroham, a stroke és a halálozás gyakoribb előfordulásával járt együtt, mint átlagos sóbevitel esetén.
A WHO egyik táplálkozástudományi szakértője, Prof. Francesco Cappuccio éles kritikával illette a kutatást, főleg azt, hogy a sóbevitelt a kutatók a reggeli vizelet elemzése alapján értékeltek. Más tudósok is a korábbi nézet mellett álltak ki: e szerint a sóbevitel csökkentése jó hatással van a szív és az érrendszer egészségére.
Forrás: Ripost