Bár már több mint tíz éve, hogy módosult a rokkantsági ellátó rendszer, de a közvéleményben továbbra is az a tévhit él, hogy megromlott egészségi állapotuk alapján rokkant nyugdíjat szeretnének igénybe venni.

Helyette rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra lehet esélyük.

Rokkantsági nyugellátás megállapítására 2012. január 1-jétől kezdődően nincs lehetőség, Ez azonban nem eredményezi azt, hogy az egészségkárosodott személyek ellátás nélkül maradnak, esetükben ugyanis úgynevezett megváltozott munkaképesség alapján rehabilitációs ellátás, illetve rokkantsági ellátás állapítható meg. Ezek az ellátások nem minősülnek saját jogú nyugellátásnak, azonban sok esetben osztják annak sorsát. (Például: az ellátások évente a nyugdíjakkal hasonló mértékű emelésekkel növekednek, tizenharmadik havi ellátás.)

A rehabilitációs és rokkantsági ellátásokra való jogosultsági feltételeket a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.) tartalmazza.

Az ellátásokra való jogosultságot négy különböző feltétel együttes fennállása alapozza meg:

A legfrissebb hírek itt!

Az első feltétel, hogy az érintett személy megváltozott munkaképességűnek minősüljön.

Megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a 15. életévét betöltött személyt, akinek az egészségi állapota 60 százalékos vagy kisebb mértékű, azaz az érintett személy egészségkárosodásának mértéke legalább 40 százalékos.

Az egészségi állapotot, illetve azt, hogy az érintett személy megváltozott munkaképességűnek minősül-e, a rehabilitációs hatóság állapítja meg egy komplex orvosi vizsgálat alapján. Az orvosi, foglalkoztatáspolitikai és szociális szempontokon alapuló komplex minősítés során, az egészségi állapottól függően hat minősítési kategória különíthető el.

♦ B1 kategória: akinek az egészségi állapota 51-60% között van és foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható.

♦ B2 kategória: akinek az egészségi állapota 51-60% között van és egészségi állapota alapján foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt.

♦ C1 kategória: akinek az egészségi állapota 31-50% között van és tartós foglalkozási rehabilitációt igényel.

♦ C2 kategória: akinek az egészségi állapota 31-50% között van és egészségi állapota alapján tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, azonban egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt.

♦ D kategória: akinek az egészségi állapota 1 és 30% között van és önellátásra képes, kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható.

A legfrissebb hírek itt!

♦ E kategória: akinek az egészségi állapota 1 és 30% között van és önellátásra nem, vagy csak segítséggel képes.

Forrás

Hirmagazin.eu