Az ókori vulkánkitörés elől menekülő kisfiú csontvázát találták meg Pompejiben.

Egy hét-nyolc éves fiú épségben megmaradt csontvázát ásták ki a dél-olaszországi Pompejiben, melyet a Vezúv 79-es kitörése semmisített meg a város számos lakosával együtt. A gyermekcsontvázat Pompeji központi fürdőinek nemrég újraindult ásatásai során találták meg 10 centiméteres réteg alatt. A feltételezések szerint a gyermek a vulkánkitörés okozta vészhelyzetben a fürdő egyik bejárati helyiségében keresett menedéket.

Egyedül volt, félt, és összehúzta magát – így érte őt a halál. A pompeji régészeti park kutatói szerint a kisfiú egy zárt helyiségben tartózkodott, ahova a városra lövedékként záporozó lávakövek nem tudtak betörni, nem omlott rá a szoba teteje sem. A gyerek halála a kitörés második fázisában következett be, amikor az ablakon keresztül tüzes levegő áramlott be.

A vulkán feletti gázokból, hamuból és úgynevezett piroklasztokból, vagyis tüzes vulkáni kőzetdarabokból álló kitörési oszlop alakult ki, mely a városra zúdult. Ennek hőmérséklete jóval meghaladta a 200 °C-ot is. Az épségben maradt csontváz megtalálását jelentős felfedezésnek nevezte Massimo Osanna, a pompeji régészeti felügyelőség vezetője. Hangsúlyozta, hogy az ásatási terület még számtalan kincset tartogat a régészek számára, csak meg kell tudni találni őket.

A pompeji fürdőknek ezt a részét már az 1877-78-as ásatásokon is átvizsgálták. Nem kizárt, hogy a gyerekcsontvázat is megtalálták, de nem tudták kiemelni. A mai tudományos és régészeti eszközökkel ez sikerült. Az ókori Pompeji lakosságának száma a becslések szerint 6 és 20 ezer között mozgott. A vulkánkitörés napjaiban többségük elmenekült. Az ókori város ásatásain eddig több mint ezer tetemet találtak.

Forrás és kép: femina.hu