2015. 06. 19. – 21:51
forrás: MTI
Jövőbeni megosztott külképviseleti együttműködésről tárgyalt Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszterrel pénteken Pozsonyban a Globsec kül- és biztonságpolitikai fórum keretében tartott kétoldalú találkozójukon.
A megosztott külképviseleti együttműködés egyik lényeges eleme, hogy a jövőben megnyíló magyar külképviseleteken szlovák diplomaták is helyet kaphatnának – mondta el Szijjártó Péter az MTI-nek a Globsec keretében tartott kétoldalú tárgyalásainak témáit részletezve.
„Ez egy egyedülálló kezdeményezés, amely jól mutatja a bizalomépítésnek azt a fázisát, amelyben vagyunk” – mutatott rá a magyar külügyminiszter, hangsúlyozva: a magyar-szlovák együttműködésben az elmúlt időszakban nagyon komoly előrelépések történtek, a két ország közti bizalomépítés gazdasági, kereskedelmi és infrastrukturális, energetikai területeken remekül halad.
„Azt gondolom, hamarosan elérünk arra a szintre, hogy a legforróbb témák is a siker reményével kerülhetnek majd az asztalra” – mondta a külügyminiszter, aki szerint a két kormány közti bizalomépítés mentén a helyi magyar közösség élete is folyamatosan egyre jobbá és könnyebbé fog válni.
Szijjártó Péter a Globsec fórum délutáni részében a kurd regionális kormány külügyminiszterével is tanácskozott, a Kurdisztánba készülő magyar katonai kontingens kiküldetésének menetrendjét tekintették át. „Néhány parancsnok már ott van (…), augusztus végére pedig katonáink teljes létszámban elfoglalják állomáshelyüket (az iraki) Erbílben” – mondta a magyar diplomácia vezetője.
Elmondta, hogy a magyar katonák az erbíli nemzetközi repülőtéren zajló kiképzési tevékenység biztonságát fogják felügyelni. A magyar külügyminiszter a nap hátralévő részében még további kétoldalú találkozókat tartott. Elsőként a Keleti Gyűrű gázvezeték egyik fontos lobbistájával, Miroslav Topolánek volt cseh kormányfővel találkozott, akivel a Nyugat-Balkánon át délről északra irányuló gázszállítás megvalósításának lehetőségeiről tárgyalt.
„Több versengő projekt is van a térségben, Magyarország elsősorban abban érdekelt, hogy a török-görög-macedón-szerb-magyar együttműködés nyomán jöjjön létre gázvezeték (…), de igazából az a lényeg, hogy ne maradjunk ki” – mutatott rá.
Szijjártó Péter péntek esti programjában találkozó szerepelt Horvátország és Macedónia államfőivel. Mint mondta, a két államfővel egyebek mellett azt a magyar álláspontot ismerteti, amely szerint az Európai Unió bővítésének folyamatát fel kellene gyorsítani, és a bővítés elsődleges célpontjaiként a Nyugat-Balkán országait kellene megjelölni.
A katonai együttműködés folytatásában állapodtak meg a visegrádi országok vezérkari főnökei
Hosszú idő óta kiváló a katonai együttműködés a visegrádi négyek (V4) között – jelentette ki Milan Maxim, a szlovák hadsereg vezérkari főnöke pénteken, miután cseh, lengyel és magyar kollégájával tárgyalt a szlovákiai Vysoké Tatryban.
A találkozón, amelyet a V4-es szlovák elnökség befejeződése alkalmából tartottak, a visegrádi vezérkari főnökök megállapodtak a regionális biztonságpolitikai kihívások területén való együttműködés folytatásáról, s ennek jegyében aláírtak két stratégiai dokumentumot.
Terítékre került a tervezett visegrádi közös harccsoport kérdése is, amelynek létrejötte Maxim szerint 2016 első felére várható, s amelyhez – mint mondta – „Szlovákia akár ötszáz katonával is hozzájárulhat”. A szlovák vezérkari főnök elmondta, hogy a visegrádi országok ősszel közös hadgyakorlatot terveznek.
A visegrádi országok tavaly márciusban állapodtak meg a közös védelmi tervezési együttműködésről, a hosszú távú védelmi elképzelés megalkotásáról, valamint a 2016-ban készenléti szolgálatba álló V4-EU harccsoport létrehozásáról.