Amíg a Westminster parlamentjét bezárják, az Európai Parlament képviselői, akik jövő héten térnek vissza brüsszeli munkájukhoz, aggódnak.
„A kemény brexit rossz Európának és Nagy-Britanniának. Boris Johnson felelőtlen politikus, aki óriási károkat okoz országa számára – és hazánknak, Európának is” – mondta tudósítónknak Rónai Sándor, a magyar szociáldemokrata Demokratikus Koalíció politikusa.
De nem minden európai törvényhozó ilyen aggódó. Más tagországok euroszkeptikus képviselői úgy vélik, hogy az Egyesült Királyság számára lehetővé kell tenni, hogy a brexit révén saját útját járja.
Úgy gondolom, hogy az Európai Uniónak következetesebben és az Egyesült Királyság megbüntetése nélkül kellene viselkednie – de azt is gondolom, hogy ez a viselkedés ideológiai jellegű” – véli Carlo Fidanza, az olasz szélsőjobboldali Liga párt képviselője.
Az Egyesült Királyság parlamentjének felfüggesztése jelentősen lecsökkenti azt az időt, ami alatt a brit kormánynak meg kell próbálnia megoldást találni az ellentmondásos ír határkérdésre. Boris Johnson ragaszkodik ahhoz, hogy ezt a kérdést kell távolítani a jelenlegi megállapodásból.
„Boris Johnson megállapodás nélküli kilépést akar, és ha sikerült is elhallgattatnia a Brit Parlamentet, ezt nem fogja tudni megtenni az európai országokkal. Úgy gondolom, hogy Boris Johnson a közelgő, küszöbön álló brit politikát készíti elő. A no-deal brexit káros az Unió országainak, de mindenekelőtt tönkreteszi a brit politikát” – jelentette ki a spanyol Esteban González Pons, az Európai Néppárt egyik frakcióvezető-helyettese az EP-ben.
Boris Johnson első EU-csúcstalálkozóján itt Brüsszelben majd október 17-én vesz részt, a brit parlament felfüggesztését követően. Az utolsó pillanatokban, amikor még megakadályozható a megállapodás nélküli brexit.
euronews