Tá­tott száj­jal fi­gyel­ték az ang­liai York kö­ze­lé­ben élők az égi je­len­sé­get. Nem csoda hogy meg­le­pőd­tek, hisz ilyen cso­dát rit­kán fest az égre a ter­mé­szet!

A minap hihetetlenül ritka természeti jelenségnek lehettek szemtanúi a yorki lakosok. A különös égi színjáték neve tűzszivárvány, bár valójában sem a tűzhöz, sem a szivárványhoz semmi köze.

Megnyílt az égboltozat, tűzszivárvány ragyogta be az ismeretlen kapuját

(Twitter.com/Michiko_Smith)

A tűzszivárvány kialakulásához két feltételnek kell egyszerre teljesülnie.

A Napnak 58 fokkal magasabban kell elhelyezkednie a horizontnál és a fénysugaraknak egy speciális, úgynevezett pehelyfelhőzeten kell áthaladniuk.

Ezekben az 5-6 ezer méter magasságban megtalálható felhőrétegekben ugyanis jégkristályok találhatóak. A pehelyfelhőn áthaladó fény megtörik és a szivárványhoz hasonló színjátékba borítja az eget, melynek közepén az izzó napkorong helyezkedik el. Innen a tűzszivárvány kifejezés.

A ritka jelenséget megfigyelni annál kisebb az esélyünk minél jobban közeledünk a sarkpontok felé. Ezért is értetlenkedtek a brit lakosok, hiszen soha nem tapasztaltak még hasonlót. Tűzszivárvány megfigyelésére az egyenlítő menti területeken van legnagyobb esély, méghozzá nyáron a dél körüli órákban.

Megnyílt az égboltozat, tűzszivárvány ragyogta be az ismeretlen kapuját 2

(Twitter.com/Michiko_Smith)

Forrás: Ripost