forrás: hirado.hu
Sokféle külön megvásárolható, telepíthető programmal lehet védeni az androidos okostelefont. Kevéssé ismert, hogy van gyárilag beépített, cseles védelem is.
Néhány mozdulattal beállítható, hogy más személy akár teljes törléssel se tudja használni engedélyünk nélkül a telefont. Nyomhatnak rajta enyves kézzel „Gyári beállítások visszaállítását” is, hiába.
Mert ez utóbbi ugyan töröl mindent a készülékről – erre találták ki -, mégis, ha az elvesztett vagy ellopott eszközt újra telepítik, akkor csak a mi Google fiókunk vagy képernyőzárunk adataival tudják életre kelteni.
Képünk illusztráció (Fotó: DPA/Daniel Bockwoldt)
Természetesen nincs olyan eszköz, ami ne lenne feltörhető, de az átlagos, mezítlábas telefontolvajtól megvédi adatainkat az alábbi módszer. Ne becsüljük le az adatok védelmét: ha már a készülék el is veszett, azért ne juthassanak hozzá a teljes levelezésünkhöz, felhasználói fiókjainkhoz, a telefonról elérhető fotókhoz, filmekhez – mindenhez.
(Nem véletlen az „elérhetőség” hangsúlyozása. Leegyszerűsítve: nem csak a gépen tárolt képek láthatóak a mobilon, hanem minden, amit egyszer is szinkronizált szerverekre.)
Ez a védelem az Android 5.1-es vagy újabb verzióját futtató mobilokon érhető el.
Képernyőzár és eszközvédelem
Ha a mobilt elvesztettük vagy ellopták (és előzőleg beállítottunk rajta képernyőzárat), akkor csak a képernyő zárolásának feloldását követően lesz törölhető a Beállítások menü használatával.
Amennyiben az eszközt ellopták, és nem állítottunk be rajta képernyőzárat, akkor az Android Eszközkezelő (ide kattintva elérhető a Google fiókunk jelszavának használatával) segítségével még mindig lehet távolról zárolni.
Mint a fenti kép ábrázolja, az Eszközkezelő meg is mutatja, hol van éppen a telefonunk.
Fontos, hogy a Google-fiókot még az előtt hozzáadjuk a mobilhoz, mielőtt elvesztenénk, s hogy az eszköz be legyen kapcsolva, csatlakozzon az internethez.
Védett eszközön a gyári visszaállítás végrehajtásához fel kell oldani a képernyő zárolását, vagy meg kell adni a Google-fiók jelszavát. Így a visszaállítást csak mi végezhetjük el.
A védelem kikapcsolása
Szükség lehet az eszközvédelem kikapcsolására, ha például eladjuk vagy elajándékozzuk a mobilt. Ehhez el kell távolítani a Google-fiókot.
Ha engedélyeztük a Beállításokon belül a Fejlesztői beállításokat, akkor az eszközvédelmet a mobilon is kikapcsolhatjuk. Különféle készülékeken más-más menüpontban, többnyire a Beállítások/Fejlesztői beállítások között, vagy Beállítások/Biztonság/Eszközkezelők opciónál lehet kiiktatni.