Írta: Vencel Katalin, Párizs

Közzétették francia történészek hazájuk második világháborús titkosszolgálati dokumentumait, amelyek ugyan államtitkokat nem tartalmaznak, de betekintést nyújtanak a francia ellenállók, a nácik és a kémek, köztük olyan hírességek, mint például Coco Chanel divattervező tevékenységébe.

 

Meglepő titkok a most közzétett második világháborús titkosszolgálati dokumentumokban

 

A náci megszállókkal együttműködő Vichy-rezsim és a megszálló német hatóságok egymással rivalizáló titkosszolgálati szerveinek jelentéseit, kihallgatási jegyzőkönyveit, fotóit és leveleit – amelyeket eddig a Párizshoz közeli Vincennes középkori kastélyában (fenti képen) őriztek – eddig még soha nem publikálták, kizárólag történészek kutathatták.

Rengeteg dolog kiderül arról, hogyan üldözték az ellenállókat, milyen pragmatikus eszközöket használt a rendőrség, hogyan épült be az ellenállásba – mondta Thomas Fontaine történész a France3 közszolgálati televízió híradójának.

Az archív anyagokban olvashatók olyan német kémek jelentései, akik francia ellenállókat figyeltek meg, a Charles De Gaulle tábornok által vezetett, Londonban működő ellenálló kormány tevékenységéről szóló jelentések, vagy a háborús bűnösök felkutatásában végzett titkosszolgálati tevékenységről szóló dokumentumok.

A francia titkosszolgálatok olyan hírességeket is megfigyeltek, akiknek a viselkedést gyanúsnak tartottak. Coco Chanelről például 1944 novemberben készült egy feljegyzés egy madridi forrásból, miszerint a divattervező 1942 és 1943 között Guenter von Dinklage bárónak kémkedett, akinek a szeretője is volt. A feljegyzés szerint a báró 1935-ben a német nagykövetségen dolgozott Párizsban, majd feltehetően német ügynök és “propagandista” lett.

Frédéric Quéguineur történész, a titkosszolgálati archívum vezetője szerint Coco Chanelt a francia hatóságok a Harmadik Birodalom elhárítási szerve, az Abwehr ügynökének tekintették, a németek pedig információs forrásként és potenciális kollaboránsként tekintettek rá. A divatkreátor viszont egyáltalán nem biztos, hogy tisztában volt ezzel a státuszával.

Egy 1999-es francia kormánydöntés nyomán a több száz doboznyi dokumentum bekerült a francia védelmi minisztérium levéltárába. Az anyagot azért nem titkosították, hogy valamelyik külföldi ország ne próbálja meg megszerezni a bizalmas iratokat, amelynek eddig csak a felét sikerült feldolgozni.

Az archívum vezetője szerint a hetven éve eldugott irathalmaz információkban nagyon gazdag dokumentumokat tartalmaz. A történészek célja valamennyi iratot feldolgozni, majd a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tenni.

 

Forrás: librarius