Műanyag zacskót eszik egy kártevő hernyó. Teljesen véletlenül jöttek rá, hogy képesek lebontani a polietilént a kukacok.
Sátorfólia, szatyor, palack, vezetékek és szigetelésük, háztartási eszközök – ezek mind a kukában landolnak egyszer. Egy év alatt az emberiség körülbelül 80 millió tonnányi polietilént gyárt. A műanyag viszont csak évszázadok múltán bomlik le.
Erre a problémára jelenthet megoldást egy kártevő hernyója, ugyanis mint teljesen véletlenül kiderült, ha feltálalják, örömmel elfogyasztja ezeket vacsorára a viaszkukacnak is nevezett hernyó.
Spanyol kutatók jöttek rá arra, hogy a világszerte, így Magyarországon is elterjedt nagy viaszmoly lárvája hihetetlen módon, de képes arra, hogy megegye és át is alakítsa a műanyagot. Eredményeikről a Current Biology című folyóiratban számoltak be, ahogyan arról is, hogy a puszta véletlennek köszönhetik a felfedezést.
Egyszerűen kirágták ugyanis a zacskót maguk körül a lárvák,
amibe az egyik kutató rakta őket.
A tudós ugyanis méhészkedik, és a kártevőket rakta zacskóba: a viaszkukacok komoly károkat okoznak a méhkaptárakban, mivel a bennük található lépet eszik.
A kutatások során most kiderült, 12 óra alatt egy zacskó nagy részét is képesek eltüntetni, a polietilént pedig alkotórészeire bontják le.
A folyamatot most tovább vizsgálják, hogy a következő lépés az ipari felhasználás lehessen.
„Ebből is látszik, hogy rendkívül fontos a rovarok kutatása is, hiszen bármikor juthatunk ilyen meglepő következtetésre. Ha pedig még nagyobb kutatásokba kezdünk, az ipari felhasználás lehet a következő lépés” – mondta dr. Vig Károly entomológus, a Magyar Rovartani Társaság elnöke.
Forrás: Ripost