Home Itthon Kirándulás, utazás itthon Megkezdődött a 170. balatoni hajózási idény

Megkezdődött a 170. balatoni hajózási idény

Balaton

MTI 2015. április 4., szombat 12:52

A Siófokról Balatonfüredre érkező első hajó fogadásával megkezdődött a 170. balatoni hajózási idény szombaton. A főszezon kezdetéig, július 11-éig fokozatosan huszonkét kikötő és huszonnégy hajó áll szolgálatba a Balatonon – mondta a Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója az ünnepi eseményen.

Halmos Gábor közölte: a húsvéti hétvégén nem csak a menetrend szerinti, hanem a sétahajózás is megindul a Balatonon, Keszthelyen például négy sétahajójárat is várja az utasokat. Kiemelte, a főszezon kezdetére a Siófok katamarán felújítva áll szolgálatba: ez lesz Magyarország első teljesen akadálymentesített hajója, a két fedélzeti szint között lépcsőlift segíti a kerekes székes utasokat.
Szólt arról is, hogy a kikötők a fonyódi vitorláskikötő kivételével készen állnak a szezonra. Hozzátette, Fonyódon három héttel később, április 21-én indul a szezon, mert az ottani kikötő húsz vitorláshellyel bővült, amelyeket ősszel további negyven új hajóhely követ.
Balassa Balázs (független) Szigliget polgármestere, a Balatoni Szövetség elnöke nagy lehetőségnek nevezte a személy- és sétahajózást arra, hogy a Balaton-parti települések megismerjék egymás értékeit, milyen szolgáltatásokat kínálnak a látogatóknak, mert így tudják erősíteni egymást, a „balatoni öntudatot”.
A szövetség elnöke rámutatott: a mostani fejlesztési időszakban több száz milliárd forint érkezhet a Balatonhoz, ezért fontos, hogy a régió települései együtt tudjanak gondolkodni és közösen döntsenek arról, a Balaton szempontjából mely fejlesztéseket kell erősíteni.
Bóka István (Fidesz-KDNP), Balatonfüred polgármestere kijelentette, bár hagyományosan a húsvéti hétvégén indul meg a balatoni hajós szezon, a tó és vidéke januártól decemberig olyan látnivalókat, olyan értékeket tud felvillantani, amelyek minden évszakban más és más élményeket nyújtanak az ott élőknek és az oda látogatóknak.
A polgármester beszélt 1846-ról, amikor ténylegesen megindult a balatoni gőzhajózás és Széchenyi István vezetésével vízre bocsátották a Kisfaludy gőzöst. Kitért arra, hogy az iparszerű hajózás megteremtése Keszthelyhez és Festetics Pálhoz köthető, aki vitorlásokat, szállítóhajókat kezdett gyártani a Balatonra. Elmondta, hogy Balatonfüred volt az első igazi, modern, európai ismeretekkel felvértezett hajógyártás otthona, ahol az 1800-as években Angliából idetelepült Richard Young kezdett vitorlásokat gyártani.
Lengyel Róbert (független), Siófok polgármestere fontosnak nevezte, hogy a Balaton térsége az ott élők számára biztos megélhetést nyújtson. Ehhez az odaérkező tízezrek barátságos fogadását lehetővé tevő sokszínű turisztikai szolgáltatások, egész évben munkát adó munkahelyek kellenek – tette hozzá. Lengyel Róbert az eseményen egy 1809-ben nyomtatott eredeti, a Balatoni Gőzhajózási Részvénytársaság részére kiállított 200 forint névértékű részvényt adott át balatonfüredi polgármestertársának.
Ruzsics Ferenc (Fidesz-KDNP), Keszthely polgármestere hangsúlyozta, azok a települések is profitálhatnak a balatoni hajózás működéséből, amelyek nem rendelkeznek saját kikötővel. Szerinte az ilyen településeken élők is tudnak vendégeiknek olyan úti célokat, útvonalakat javasolni, ahová a balatoni hajósok biztonságban elviszik őket.
Az évad első, a hagyományok szerint Siófokról, a déli parti települések küldöttségeivel induló hajóját a balatonfüredi kikötőben a helyi fúvószenekar és néptánccsoport, valamint a siófoki férfi dalkör műsorával fogadták.

Kép: https://www.instagram.com/p/BDlhmHfMh6j/?taken-by=hirmagazin

Exit mobile version
Megszakítás