Az embereknek és az állatoknak számos közös betegségük van.
Ilyen a koronavírus is, amellyel ha az ember fertőződik, elkaphatja az állta, és ha az állat fertőződik, elkaphatja az ember – írják a kínai tudósok, akik már a legtöbbet tudják a COVID-19, és SARS-CoV-2 betegségekről!
Íme a részletek:
Amint azt a tigrisek drámai módon megmutatják, amelyek pozitív eredményt mutattak a Bronx Állatkertben, a koronavírus egyike a emberel-állatok közös betegségének.
Mivel három fertőző betegséget vizsgáltak az állatorvosok, epidemiológusként sok kérdést feltettünk arra vonatkozóan, hogy a SARS-CoV-2 koronavírus befolyásolja-e a háziállatokat és hogyan.
Megkaphatom-e a kedvencemtől a koronavírust? Ha vírusról beszélünk, a „get” vagy a „catch” szavak homályosak. Pontosabb kérdés: fertőződhet-e macskám vagy kutyám a SARS-CoV-2-vel?
A válasz igen.
Valós esetekből és laboratóriumi kísérletekből is bizonyíték van arra, hogy a macskák és a kutyák is fertőzhetnek koronavírussal. Hongkongban az egészségügyi tisztviselők 17 kutyát és nyolc macskát vizsgáltak a COVID-19 betegekben a koronavírus szempontjából.
Két kutyán találtak bizonyítékot a vírusra: egy pomerániai- és egy német juhásznál, bár egyikük sem lett beteg. A nyolc macska egyike sem volt fertőzött vagy beteg volt.
Külön jelentés készült azonban egy fertőzött macskáról Hong Kongból. Belgiumban újabb fertőzött macskát jelentettek. A macska tulajdonosának ismét a COVID-19 betegsége volt, ám ellentétben a hongkongi fertőzött macskával, ez légzőszervi problémákkal, hasmenéssel és hányással vált beteggé.
A végső bizonyíték Wuhan-ból származik, ahol a kutatók 102 macskát teszteltek és a nyilvánosságra hozatal előtt, megelőző tanulmányt adtak ki az eredményekről. Ezek közül a macskák közül tizenöt pozitívnak bizonyult a vírus ellenanyagai szempontjából – vagyis a macskákat a múltban fertőződtek.
A kutatók szerint a koronavírus „fertőzött macskapopulációkat tartalmaz Wuhanban, ami arra utal, hogy ez a kockázat más járványügyi régiókban is előfordulhat”.
Ez a tanulmány a COVID-19, az állategészségügyi kórházak és még néhány kóboros tulajdonosok macskáit vizsgálta.
A fertőzött macskák közül három a COVID-19-fertőzött betegek tulajdonában volt, ami magyarázza kitettségüket; a többi 12 esetében nem egyértelmű, hogy miként fertőződtek meg.
Átterjedhet-e a vírus egy másik állatra?
Ha a macskák vagy kutyák elterjeszthetik a koronavírust, az egészségügyi ügynökségeknek és a lakosságnak be kell építenie ezeket az állatokat a járvány leküzdését és lelassítását célzó tervezésbe.
Nagyon fontos tudni, hogy a koronavírus milyen könnyen replikálódik háziállatokban, és hogy át tudják-e terjeszteni más állatokra. Kínai kutatók egy csoportja válaszolt ezekre a kérdésekre. Ehhez oltottak – vagyis közvetlenül kitettek – macskákat és kutyákat a koronavírussal oly módon, hogy szándékosan nagy orális adagokba helyezték az élő SARS-CoV-2-t.
A tudósok ezt követően a beoltott állatok egy részét a nem fertőzött kontrollállatok mellé helyezték, hogy megvizsgálják, vajon a kitett állatok megbetegedtek-e, terjeszthetik-e a vírust a nem fertőzött állatokra, vagy mindkettőre.
A kutatók megállapították, hogy a kiscicák és serdülő macskák megfertőződhetnek, ha nagy adagot adnak a vírusnak.
Az oltott kiscica mind az öt beteg lett, kettő meghalt, de a serdülőkorú macskák mindegyike képes volt megküzdeni a fertőzésről anélkül, hogy súlyos betegségbe esne.
Azt is megállapították, hogy a macskák terjeszthetik a koronavírust más macskákra.
Egy hét után a beoltott macskák mellé helyezett nem fertőzött macskák egyharmada pozitív volt a koronavírus szempontjából. Ezek az eredmények bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a SARS-CoV-2 replikálódhat macskákban, és betegséget okozhat.
Ez azt is mutatja, hogy a macskák a vírust átvihetik a levegőn keresztül más macskákra.
Ugyanezek a kutatók kutyákat is megvizsgáltak, és megállapították, hogy sokkal jobban ellenállnak a vírusnak, és nem képesek átadni azt más állatoknak. Ez fontos információ, de a kísérlet körülményei nagyon természetellenesek voltak. A valós világban nincsenek tanulmányok a vírus macskák és kutyák közötti átterjedéséről, így továbbra sem világos, hogy előfordul-e természetes átvitel.
Noha ez a kísérlet azt mutatja, hogy a macskák és a kutyák nem teljesen immunmentesek a koronavírus ellen, a háztartási háziállatok körében a járvány hiánya bizonyos bizonyítékokat mutat arra, hogy rezisztensebbek, mint az emberek.
Megszerezhetem a koronavírust a macskámtól?
Noha nem mondhatjuk, hogy lehetetlen lenne macskától vagy kutyától elkapni a koronavírust, a kutatások szerint ez rendkívül valószínűtlen.
Jelenleg nem számoltak be arról, hogy az emberek állatoktól kapják meg a koronavírust.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint „a jelenlegi bizonyítékok alapján az emberről emberre történő átvitel továbbra is a COVID-19 járvány fő mozgatórugója”, de „további bizonyítékokra van szükség annak megértéséhez, hogy az állatok és háziállatok terjeszthetik-e a betegséget”.
A Betegségek Ellenőrzési és Megelőzési Központja szerint nincs bizonyíték arra, hogy a háziállatok terjeszthetik a COVID-19-et az emberekre. Noha a macskád megfertőződhet, a tudomány szerint rendkívül valószínűtlen, hogy átadhatják neked. Valójában, ha a macskád fertőzött, akkor valószínű, hogy macskád elkapta tőled a koronavírust.
Arra az esély, hogy kedvtelésből tartott állatunk egy másik állattól elkapja a koronavírust, szintén alacsony.
Abban az esetben, ha kutyánkat vagy a macskánkat magunkkal visszük, akkor ugyanazokat a szabályokat kövessük a háziállatok tekintetében, mint mindenki más – tartsuk távol őket másoktól és állatoktól, és tegyünk rájuk maszkot!
Kerülni kell a találkozást más kutyákkal, és más emberekkel!
Ha valaki betegszik a COVID-19-sel, a CDC azt ajánlja, hogy kérjen meg másokat az állattartásra, haa ez nem lehetséges, folytassa a kézmosást gyakran, és ne érintse meg az arcát, és ne simogassa állatait!
Ne feledje: Ha a háziállatának orvosi ellátásra van szüksége, feltétlenül tájékoztassa állatorvosát, ha Ön vagy egy háztartási tagja beteg a COVID-19 koronavírus betegséggel.
Ez az információ lehetővé teszi az állatorvosának, hogy megfelelő óvintézkedéseket tegyen.
A háziállatok és a koronavírus körüli bizonyítékok gyorsan változnak, és csapatunk naprakész áttekintést készít arról, hogy a macskák, kutyák, vadászgörények, más kevésbé gyakori háziállatok és állatállományok milyen hatással vannak az új koronavírusra.
… De ahol a tudomány áll manapság, alig kell aggódnia a macskád vagy a kutya kapcsán.
Ritka esetekben megfertőződhetnek a vírussal házi kedvenceink, és esélyük van arra, hogy kigyógyítsák magukat a fertőzésből, sajnos, azonban arra megvan az esély, hogy átadják a fertőzést nekünk, vagy más állatnak, de.., ahogy kezdtem mondatomat, ritka esetekben!
Deep-link: https://theconversation.com/can-your-pets-get-coronavirus-and-can-you-catch-it-from-them-135611