Az előzetes piaci várakozásoknak megfelelően újabb 25 bázisponttal 1,5-1,75 százalékra csökkentette az irányadó kamatot a Fed.
Elképzelhető, hogy ez volt a harmadik, egyben utolsó lazítás zsinórban, ezt erősítették meg Jerome Powell szavai is.
Ezzel vége a sajtótájékoztatónak
Powell nem kívánja kommentálni Trump szavait arról, hogy a mostani a történelem legerősebb amerikai gazdasága.
Ez a mai kulcsmondat
Közben a szakértők ízekre szedik a közleményt és Powell szavait, a nap legfontosabb mondata szerintük a következő: „Úgy látjuk, hogy a jelenlegi monetáris politika megfelelő egészen addig, amíg a beérkező információk alátámasztják a várakozásainkat a mérsékelt gazdasági növekedésről, az erős munkaerőpiacról és arról, hogy az infláció közeledik a 2 százalékos célhoz”.
Ez arra utal, hogy a Fed adatvezérelt üzemmódba vált, csak akkor lazít tovább, ha jelentős eltérést lát a jelenlegi pályához képest.
Here’s the key sentence from the opening statement: „We see the current stance of monetary policy as likely to remain appropriate as long as incoming information about the economy remains broadly consistent with our outlook of moderate economic growth, a strong labor market, and inflation near our symmetric 2 percent objective.”
Sztrájk is fékezheti a gazdaságot
A múlt hét végén többheti sztrájk után állapodott meg a General Motors a szakszervezetekkel a bérekről, Powell szerint a sztrájk a negyedik negyedéves amerikai növekedést is fékezheti „néhány tized” százalékkal, de az egyszeri hatás után a gazdaság visszatérhet a növekedési pályára.
Maradtak még kockázatok
Korábbi szavaira visszautalva arról beszél Powell, hogy a kereskedelmi háborúval kapcsolatos kockázatok nem szűntek meg, de közelebb került egy lehetséges megállapodás Kínával.
Most épp gyengülni kezdett az amerikai deviza, szűk sávban ingadozik a jegyzés.
Váratlan kérdést kapott Powell: Mikor akar ismét kamatot emelni a Fed? A jelenlegi környezetben talán erre kell a legkevésbé számítani. Az elnök is rövidre zárta az ezzel kapcsolatos kérdést: szerinte jelenleg nem látják annak jelét, hogy szükség lenne kamatemelésre. Ehhez először a jelenleginél magasabb áremelkedési ütemet kellene látniuk tartósan.
A hosszabb távú kamatpályával kapcsolatban kulcsfontosságú lesz a Fed következő ülése december 11-én. Akkor új gazdasági előrejelzés és dot-plot is érkezik a döntéshozóktól, valamint kiderülhet, hogy tényleg szünetet akarnak-e tartani. A piac most több mint 80 százalékos esélyt ad arra, hogy az év utolsó döntésén a jelenlegi szinten marad a kamat.
A globális környezettel kapcsolatos kérdésre válaszolva a jegybank elnöke kiemeli, hogy a kereskedelmi háború első fejezetének lehetséges lezárása csökkenti a kockázatokat, ahogy a hard Brexittel kapcsolatos kockázatok is mérséklődtek az utóbbi hetekben.
A sajtótájékoztatón Powell is azzal kezdi, hogy számításaik szerint a jelenlegi kamatkondíciók megfelelőek, hogy fennmaradjon az amerikai gazdaság bővülése. Ez is arra utal, hogy a Fed egyelőre kivárna a további lazításokkal, vagy legalábbis megvárná, milyen hatása lesz az eddigi három lépésnek. A további kamatcsökkentések esetleges elmaradásával kapcsolatos várakozásokra kicsit erősödik a dollár:
Egyelőre alig mozdult a dollár árfolyama a döntésre, minimális erősödést látunk az amerikai deviza esetében, a befektetők is Powell szavaira várnak.
A gazdaság jelenleg mérsékelt ütemben növekszik – olvasható a közleményben. A kommüniké hangvételéből talán arra lehet következtetni, hogy egyelőre a Nyíltpiaci Bizottság is a kamatvágások szüneteltetésére hajlik, bár ezt egyértelműen nem mondják ki. Valószínűleg ennekl tisztázása lesz a szűk fél óra múlva kezdődő sajtótájékoztató legfontosabb kérdése.
8:2 arányban döntött a Nyíltpiaci Bizottság, a korábbi hónapokhoz hasonlóan ezúttal is Eric Rosengren és Esther George voltak a „héják”, akik nem lazítottak volna tovább.
A döntés előtt a befektetők szinte biztosra vették, hogy a Fed tovább csökkenti majd a kamatot azt követően, hogy legutóbbi két ülésén július végén és szeptember közepén így tett. Nem is okozott meglepetést az amerikai jegybank, sorozatban a harmadik lazítást jelentette be szerda este.
Korábban Jerome Powell Fed-elnök „ciklusközi kiigazításnak” nevezte a jelenlegi folyamatot, mely nem tudni, meddig tarthat. A szakember egy kilencvenes évekbeli hasonló példát hozott fel, amikor összesen 75 bázisponttal csökkentette a kamatot a jegybank. Így sokan arra számítanak, hogy most is egy időre leállhat a lazítással a Fed, ezt erősítheti a ma délután megjelent kifejezetten erős GDP-adat is.
Powell magyar idő szerint fél nyolckor tart sajtótájékoztatót, ami után okosabbak lehetünk a jövőbeli kamatpolitikát illetően is.
portfolio, Hirmagazin.eu