18.2 C
Budapest
2024. május. 8. szerda
HomeHírekFőhírekMegjelent a törvény a globális minimumadóról

Megjelent a törvény a globális minimumadóról

A Magyar Közlöny 2023. évi 171. számában megjelent a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adókról és ezzel összefüggésben egyes adótörvények módosításáról szóló 2023. évi LXXXIV. törvény. A jogszabály az EU 2022/2523 irányelvét ülteti át a hazai jogba, amit a tagországoknak (néhány előírás kivételével) ez év végéig kellett megtenniük. Mivel a törvény nemzetközi jogot implementál, így nem csoda, hogy a javaslathoz összesen csak egy módosító indítvány érkezett, amely nem került elfogadásra. A törvény alkalmazása azonban így is rendkívüli kihívásokat jelent majd az érintetteknek.

A globális minimumadó azokat a vállalatcsoportokat érinti, amelyeknek a végső anyavállalat konszolidált beszámolója szerinti éves árbevétele 750 millió euró fölött van a vizsgált négy pénzügyi évből legalább kettőben, azonban az ilyen vállalatcsoportok minden magyarországi tagja érintett lehet, és köteles az adatszolgáltatást teljesítő csoporttaggal együttműködni a kiegészítő adókötelezettség meghatározásában. Ez alól csak két kivétel van: a nemzetközi tevékenység kezdeti szakaszára vonatkozó kivétel és a de minimis kivétel alkalmazásának opciója, ha a csoport az adott országban 10 millió EUR alatti árbevételt és 1 millió EUR alatti nyereséget ér el.

A kiegészítő adókötelezettségek egyike a belföldi kiegészítő adó, amely azt célozza, hogy a csoport magyarországi tényleges adószintje és a minimumadó szint közötti különbözetet Magyarország (és ne az anyavállalat országa vagy más ország) szedje be.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna következő írásait is: Vége a trükközéseknek? Jön a globális minimumadó, nem csak a legnagyobb cégeket érintiGlobális minimumadó: az EU-irányelv magyarországi alkalmazásának szabályaiGlobális minimumadó: számviteli és eljárási szabályok, a kiegészítő adó hatása az adókedvezményekre!

jogszabály alkalmazása szempontjából külön komplexitást visz az amúgy sem egyszerű rendszerbe az az előírás, amely szerint „a törvény az OECD modell szabályaiban foglaltak szerint értelmezendő, amennyiben azok összeegyeztethetőek az e törvény szerinti szabályokkal”.

A kérdés különösen azért érdekes, mivel az OECD vonatkozó szabályai jelenleg is tovább fejlődnek. Az EU irányelv 2022. év végi elfogadása óta két adminisztratív iránymutatás is megjelent, ami jelentősen befolyásolja a tényleges számításokat. Az EU azon az állásponton van, hogy ezek a részletszabályok összhangban állnak a korábban elfogadott irányelvvel. Az adóalanyok számára azonban ez azt jelenti, hogy nemcsak a magyar törvényt, hanem az OECD mindenkori vonatkozó ajánlásait és értelmezéseit, valamint azok változásait is ismerniük kell ahhoz, hogy a törvényt megfelelően alkalmazni tudják.

Forrás

HIRMAGAZIN ONLINE MÉDIA

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work