A Dunától keletre fekvő borvidékeken is megjelent a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma fertőzés terjesztője, a szőlőkabóca. Az illetékes kormányhivatalok szakemberei megkezdték a felszámoláshoz szükséges intézkedéseket
– közölte hétfőn a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a honlapján.
Mint írták, első ízben jelent meg Magyarország Dunától keletre eső területén, konkrétan a Hajós–Bajai borvidéken a szőlő súlyos, aranyszínű sárgaság betegségét okozó FD fitoplazma.
A kórokozó terjedésének megakadályozása érdekében a betegséggel fertőzött növényeket, valamint a fertőzési góc körüli egy kilométeres körzetben található, tünetet mutató tőkéket belátható időn belül meg kell semmisíteni. Az ezt körülvevő három kilométeres biztonsági övezetben már zajlik az intenzív felderítés és mintavétel a károsító esetleges jelenlétének, terjedésének feltérképezésére.
Hozzátették, hogy azokon a területeken, ahol a hatóság a fenti jogszabály alapján elrendeli a szőlőtőkék megsemmisítését, a hivatásszerűen gazdálkodó termelők kártalanításra jogosultak.
Az óvintézkedésekre azért van szükség, mert azok hiányában a területen található tőkéknek akár 80–100 százaléka is megfertőződhet a fitoplazmával, sőt a fogékony fajták néhány év leforgása alatt akár ki is pusztulhatnak.
A közleményben hangsúlyozták, hogy a hatósági intézkedések nem érintik a bor készítését és annak forgalmazását.
Magyarországon a Nébih 2013 augusztusában azonosította először a betegséget Zala megyében a szlovén határ mellett, majd Badacsonytomajon, Veszprém megyében.
A címlapfotó illusztráció.