Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Mégis lehet élet a Föld közvetlen közelében..

Mégis lehet élet a Föld közvetlen közelében..

Elsőre könnyűnek tűnhet asztrobiológiai áttekintést adni közvetlen kozmikus környezetünkről, mivel a tudomány jelenlegi állása szerint a Naprendszerben nemhogy értelmes, de alacsonyabb rendű életről sem beszélhetünk.

Ennek ellenére – és éppen ezért – több tudományterület is foglalkozik a Naprendszeren belüli élet múltbéli, vagy esetlegesen napjainkban is fennálló csak eddig még fel nem fedezett formáival, valamint annak lehetőségével és esélyeivel.

A „mars-csatornák” mítoszától a marsi mikrobákig

A szabad szemmel is jól látható Mars bolygó vöröses színével már régóta nagyobb figyelmet keltett a többi szabadszemes bolygótestvérénél.

A fejlett marsbéli élet tudománytalannak bizonyult elképzése, vagyis a „marslakók” fantazmagóriája viszonylag újabb keletű 19. századi elmélet, aminek megszületése egy konkrét csillagászati eseményhez köthető.

Giovanni Schiaparelli olasz csillagász, az úgynevezett Mars-csatornák felfedezője. FORRÁS: WKIMEDIA COMMONS / MONDADORI PUBLISHERS

1877-ben egy olasz csillagász, Giovanni Schiaparelli az úgynevezett marsi albedo-alakzatok között néhányat  eredeti anyanyelvén a természetes eredetre utaló „canal” szóval illette; ám röviddel ezután sok csillagász kezdte mesterséges csatornaként látni ezeket, amelyek segítségével a feltételezett marslakók a sarkokról szállítottak vizet a kiszáradó egyenlítői tájakra. Természetesen ebből semmi sem bizonyult igaznak, a marslakók mítosza azonban napjainkig fennmaradt.

Schiaparelli rajza a Mars-csatornákról, amelyek utóbb optikai csalódásnak bizonyultak. FORRÁS: RESEARCHE GATE

A földihez hasonló  marsbéli élet lehetőségét  csak az első közeli felvételek zárták ki az űrkorszak hajnalán. Elsőként 1965-ben a Mariner–4 űrszonda készített közeli fényképeket a Mars felszínéről, amelyek sokkal inkább a holdira, mintsem a földire emlékeztető, erősen kráterezett tájat mutattak. Az űrkutatás történetének a legelső asztrobiológiai „in situ” kísérlete szintén a Marson zajlott. Ezt a Marsnak a földiével leginkább rokon fizikai és planetológiai tulajdonságai indokolták.
magyar gyerekek angolul beszélgetnek a világ legkülönlegesebb snack jeit kóstolgatva
A Preserverance rover a Mars felszínén. FORRÁS: NASA/JPL-CALTECH

Az 1976-ban landolt Viking–1 és Viking–2 műszercsomagjai között szerepelt egy biológiai vizsgálati egység is. Három kísérletet végeztek: hőbontásos, radioaktív tápoldatos és gázcserélődési vizsgálatot. Az egyik eredmény ugyan egyértelműen negatív volt, de két esetben nem lehetett minden kétséget kizáróan elvetni az életnyomok hiányát. Így igencsak indokoltnak tűnnek a további kutatások.

A Mars déli pólusa az ESA felvételén. FORRÁS: ESA/DLR/FU BERLIN / BILL DUNFORD

A helyszíni vizsgálatok további irányát a közelmúlt és a jelen keringő- és leszállóegységei, valamint a bolygó felszínén kalandozó roverek mellett a jövő mintavevő szondái, valamint a várva várt emberes repülések jelentik majd. Ezektől várhatunk végleges választ arra az izgalmas kérdésre, hogy bármilyen élet létezhetett, vagy létezik-e a vörös bolygón.

Exit mobile version