Katalin cambridge-i hercegné megható módon tisztelte meg II. Erzsébet királynőt Fülöp herceg temetésén.
Mindenki ezt olvassa most!
Kate a nyakláncot egy elbűvölő fekete ruhával, hálós fekete fátyollal és hosszú fekete kabáttal párosította. Az ünnepségen résztvevő 30 vendég egyikeként Vilmos herceg és Kate fekete arcmaszkot viselt, hogy betartsák a szigorú irányelveket.
A királynő évekkel korábban készíttette el a nyakláncot azokat a gyöngyöket felhasználva, amelyeket még a japán kormány ajándékozott neki. A gyöngy nyakláncot a királynő az évek során számos alkalommal viselte, többek között 1983-ban egy királyi eljegyzésen Bangladesben.
Vilmos és Harry herceg édesanyja, Diana hercegné is kölcsönkérte a nyakéket a királynőtől 1982-ben egy különleges alkalomra, amelyet egy királyi lakomán viselt a Hampton Court-palotában – írja a Today.
Egyébként nem ez volt az első alkalom, hogy Katalin hercegné a királynő egyik nyakláncát viselte, 2014-ben például a brit Nemzeti Arcképtárban viselte egy eseményre azt az ékszert, amelyet II. Erzsébet az esküvőjére kapott ajándékba.
VIII. Henrik mellé temették Fülöp herceget – Félmeztelen nő próbálta megzavarni a ceremóniát
tegnap 13:00Fülöp herceg koporsóját kivisz A temetés részletei:
Tegnap kora délután kísérték utolsó útjára Fülöp herceget, aki 73 éven át volt II. Erzsébet brit uralkodó férje. Az eseményeket élőben közvetítettük.
17:00: A Guardian szerint az egy perces gyászszünet után a rendőrök elvittek egy félmeztelen nőt, aki a kastély falain túl megpróbált felmászni Viktória királynő szobrára, azt kiabálva, hogy „Mentsétek meg a Földet!”.
16:58: Természetesen Kate Middleton, Vilmos herceg felesége is jelent volt az eseményen:
16:53: Ez a fogadta a királyi családot, mikor a ceremónia kezdetén, a koporsó nyomában kiléptek a windsori kastély kapuján:
16:50: A mise véget ért, a királyi család távozik a templomcsarnokból.
16:48: Újabb fotók a ceremóniáról:
16:39: Így érkezett meg Fülöp herceg koporsója a kápolnába:
16:33: Hosszasan imádkoznak a főpapok. A család részéről a hagyományoknak megfelelően ilyenkor senki nem mond beszédet.
16:29: Újabb fotók a temetési menetről:
16:22: Így érkezett meg a Land Rover, rajta Fülöp koporsójával, a Szent György kápolna elé.
16:12: A mise elkezdődött és javában folyik.
16:04: Az egyik koporsóvivő orráról lecsúszott a maszk, és most nincs abban a helyzetben, hogy megigazítsa. Már bent vannak a kápolnában, ami szerény elnevezése dacára egy nagy templomnak is beillene.
16:01: Ágyúlövések dörrennek, a koporsóvivők a kápolna kapujában várják a jelet, ami után beléphetnek a szertartás helyszínére.
15:55: Újra felharsan a himnusz, miközben méltóságteljes zakatolással a halottas Land Rover bepöfög egy kapun át a kápolna főlépcsője elé.
15:53: Díszlövések harsannak, és a királyi család tagjai megérkeznek a kápolna elé. Elsőként a királynő lép be, oldalán Canterbury maszkos érsekével.
15:50: Vilmos herceg és Harry herceg egymás mellett sétálnak nagyapjuk koporsója után. Ahogyan azt előre tudni lehetett, unokatestvérük, Peter Phillips bandukol félig-meddig közöttük, de hangyányit lemaradva.
15:45: Síri csend. A halottaskocsi mögött a trónörökös, Károly herceg, mögöttük a többi családtag áll, némán adózva Fülöp emlékének. Aztán felcsendül a himnusz, és a menet elindul. A 95 éves Erzsébet királynő egy autóban követi a halottaskocsit a gyalogmenet – a közeli családtagok – mögött.
15:40: Mindenki tiszteleg, néma csendben hozzák ki a kastélyból a koporsót, fedelén Fülöp fehér tengerésztiszti sapkájával. A koporsó felkerül a Land Rover platójára; a kényes műveletet kétségkívül gondosan begyakorolták.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
15:37: Katonazenekar játszik hosszasan a Windsor kastély hatalmas, füves belső udvarán. A haditengerészek fejüket lehajtva hallgatják a szomorú dallamot.
15:30: Begördült a halottaskocsi a kastély elé. Ez az a Land Rover, amit Fülöp herceg tervezett át erre a célra.
15:25: A királyi család tagjai és a temetési szertartást vezénylő Justin Welby, Canterbury érseke is megérkezett.
15:16: Nincs már 20 perc a kezdésig, tekintsünk meg addig három fotót Erzsébet királynőről és Fülöp hercegről, az első brit királyi párról, amelyik megülhette a házasság hetvenedik évfordulóján esedékes platinalakodalmat.
15:10: Az angol stadionokban is emlékeznek az elhunyt hercegre.
15:06: A biztonsági szerveknek a szokottnál könnyebb dolguk lesz, hiszen a járvány miatt nem lesz nagy tömeg. Figyelmük azonban nem lankadhat, és ha két képkockából meg lehet ezt ítélni, akkor nem is lankad:
14:56: A brit királyi haditengerészettől fregattkapitányi rangban leszerelt Fülöp herceg kitüntetései már a kápolna oltárán virítanak. A bejegyzés alatt meg is mutatjuk, hogy melyik mit jelent:
14:44: Nem akármilyen társaságban tölti majd az örökkévalóságot Fülöp herceg az uralkodói kriptában Windsorban. A Szent György kápolna alatt 44 korábbi koronás fő nyugszik, köztük a feleségét, Bolyen Annát lefejeztető VIII. Henrik, vagy éppen I. Károly, aki viszont maga volt kénytelen elszenvedni egy lefejezést 1649-ben.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
14:25: Talán nem illő a temetés napján ezt felhozni, de valószínűleg maga Fülöp jól szórakozna ezen. Természetesen a néhai herceg polgárpukkasztó szabadszájúságáról van szó, amely sok kínos helyzetet eredményezett a palotában. Itt van például ez az eset, amiről annak idején a Blikk is beszámolt: az akkor 91 éves Fülöp herceg egy csokirudakat kézzel megmunkáló gyári munkás hölgyet hozott zavarba nem túl elegáns (sem pedig eredeti) megjegyzéseivel.
14:18: Fülöp maga tervezte meg temetésének részleteit, mégpedig igen aprólékosan. A halottaskocsi egy Land Rover Defender TD5 130 terepjáró lesz, amelynek átalakítását 82 éves korában kezdte megtervezni. Edinburgh hercege 98 éves korában végeztette el az utolsó simításokat a járművön. Ilyen halottaskocsi természetesen még sosem szolgált a hagyománytiszteletéről híres brit uralkodóházban.
14:08: Mielőtt elkezdődik a szertartás, van idő végignézni tavalyi fotógalériánkat, amit Fülöp születésnapján közöltünk: Milyen fess fiatalember volt Fülöp herceg – 99 éves II. Erzsébet férje, itt vannak a fiatalkori fotók
14:00: A britek országszerte virágokkal fényképekkel emlékeznek Fülöp hercegre a temetés napján.
13:55: „Egyszerűen az erőm és támaszom volt az évek folyamán, és én, az egész családja, az országunk, illetve sok más ország is többel tartozik neki, mint amennyit valaha elismerne” – emlékezett férjére egy héttel ezelőtt, Fülöp halálnak másnapján a gyászoló Erzsébet brit királynő.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
13:50: Erzsébet királynő kedvenc fényképeinek egyikével búcsúzott férjétől. A képet a királyi család Twitter-fiókján publikálták meg ezzel a szöveggel: „A Királynő meg kívánja osztani ezt az Edinburgh hercegével a Coyle of Muick tetején, 2003-ban, Skóciában készült családi fotót.” A képet Zsófia wessexi grófné készítette, aki II. Erzsébet és Fülöp harmadik fia, Eduárd wessexi gróf felesége.
13:43: Fülöp herceg a windsori kastélyban hunyt el, és ott is fogják eltemetni a királyi család magánkápolnájában. Így néz ki a helyszín madártávlatból:
13:28: A királyi család ma délelőtt Simon Armitage költő Fülöp halálára írt verssel és egy érzelmes fotóválogatással elevenítette fel a herceg eseménydús életének egyes állomásait:
13:19: Bár a ceremóniát a díszőrség 730 fegyveres tagja kíséri, a koronavírus miatti rendkívüli helyzet csupán 30 gyászoló jelenlétét teszi lehetővé a végső búcsúnak helyt adó windsori Szent György kápolnában.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
Az elhunyt Fülöp herceg koporsója mellett felesége, II. Erzsébet, királynő; gyermekei: Károly herceg, Anna, András és Eduárd és házastársaik; valamint unokák – Vilmos és Harry, kuzinok és más hozzátartozók fognak állni az utolsó pillanatokban.
13:10: Fülöp halála nem volt váratlan: a 99 éves hercegen a március elején már a sokadik kardiológiai beavatkozást hajtották végre. Júniusban töltötte volna be a 100. életévét.
12:55: Fülöp herceg 1921-ben született Korfu szigetén, a görög és dán királyi család tagjaként. Családját másfél éves korában száműzték hazájából; Fülöp Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban nevelkedett. 1939-ben csatlakozott a brit haditengerészethez, a második világháborúban a földközi-tengeri és a csendes-óceáni hadszíntéren szolgált.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
Későbbi feleségével, Erzsébettel 13 évesen, 1934-ben találkozott először, és öt évvel később kezdtek levelezni. 1947-ben jegyezték el egymást, Fülöp előtt lemondott görög és dán arisztokrata titulusairól, brit állampolgár lett, és felvette anyai ági nagyszüleinek nevét, a Mountbatten-t. II. Erzsébet trónra lépésekor, 1952-ben szerelt le a haditengerészettől fregattkapitányi rangban.
Fülöp herceg 2017-ben, 96 évesen vonult vissza a közszerepléstől. 99 évesen és 303 naposan hunyt el április 9-én, ezzel a harmadik leghosszabb életű tagja volt a brit királyi családnak a történelem folyamán. Felesége, Erzsébet királynő négy nap múlva ünnepli 95. születésnapját – ő az ötödik helyen áll ebben a sorban.