Megrendülten fogadtuk a hírt, hogy hosszan tartó, súlyos betegség után hétfőn elhunyt munkatársunk, Kiss Eszter. 37 éves volt. Az Index a saját halottjának tekinti őt.
Kiss Eszter 1982-ben született Zalaegerszegen. „Tizennyolc évnyi szín, fény és árnyék, illat” – így emlékezett ott töltött éveiről a Mi Vidékünk projekt zalai állomásánál. Budapestre felkerülve magyar-történelem szakon végzett az ELTE-n, az újságíráson kívül foglalkozott család-, épület- és várostörténettel, önkéntesként dolgozott a Budapest100-ban, aktív tagja volt a Fortepan közösségének.
Eszter 2016 óta volt kollégánk, eleinte az Urbanista blogba írt, majd a Technika-tudomány, később pedig a Kultúra rovat állandó szerzője lett, miközben a hétvégi Fortepan összeállításain is rendszeresen dolgozott. Betegsége ellenére gyakorlatilag haláláig írt színvonalas cikkeket az Indexre, tavaly már a Mi Vidékünk lelkes munkatársaként is.
Különösen érdekelte a 20. századi magyar történelem, többször írt a II. világháború és a kommunizmus alatt szenvedőkről. Budapest kultúrtörténete is sokat foglalkoztatta, legutolsó cikke, amely karácsonykor jelent meg, a pesti kabaré múltjáról szólt. Témáiról nagy érzékenységgel írt, akár egy zsidó tanulókat megjelölő érettségi fotó történetét nyomozta ki, akár Polcz Alaine-ről emlékezett meg, a Zala megyei indián legendájának járt utána, vagy éppen egy különös temetői szobor mögött megbújó történetre figyelt fel. Szeretett a Fortepannal együtt dolgozni, kedvenc munkái közé tartoztak a 20. századi családtörténetek, emlékezetes volt Feuer Gusztávról készült portréja, az albán királlyal megházasodó gróf Apponyi Geraldine-ról szóló cikkére pedig a nemzetközi sajtó is felfigyelt. Eszter további cikkei itt elérhetők az archívumban.
(Borítókép: Kiss Eszter. Fotó: Bődey János / Index)
index, Hirmagazin.eu