Törökországból nemcsak Magyarországra vagy a balkáni országokba, de jó ideje már az arab világba, Afrikába és Latin-Amerikába is szép számmal szállítják a sorozatokat, szappanoperákat.
De hogyan és mikor váltak a tévés produkciók a törökök egyik legfőbb gazdasági és kulturális exportcikkévé?
A rengeteg ember halálát okozó törökországi földrengésben a Remények földje sztárja, Emel Atici is meghalt, a Szulejmán színésznője, Cansu Dere pedig napokra eltűnt – ami miatt Magyarországon is sokan aggódhattak, hisz mindkét török produkciónak nagy itthon a rajongótábora. Nem véletlen, hogy a magyar televízióban is ennyi a török sorozat vagy szappanopera.
Török sorozatok már az 1960-as, 1970-es években készültek, de sokáig nem értek el áttörést, nagyjából tíz éve indult egy óriási hullámuk:
AZ ARAB ORSZÁGOK UTÁN MAGYARORSZÁGRA ÉS A BALKÁNI ÁLLAMOKBA, OROSZORSZÁGBA ÉS KÖZÉP-ÁZSIÁBA, MAJD AFRIKÁBA IS BESZIVÁROGTAK,
miközben már a telenovelláiról híres Latin-Amerikába is vettek át török produkciókat. 2012–2013-ra – a török turisztikai és kulturális minisztérium közlése szerint – már több mint 15 ezer órányi televíziós programot adtak el 75 országban, ami közel 200 millió dolláros bevételt jelentett.
Hogy a török sorozatok milyen őrületes erővel nyomultak, nyomulnak a világban, azt egyébként mi sem mutatja jobban, mint a bevételek folyamatos növekedése: amíg 2007-ben éves szinten még csak 1 millió dollár folyt be a terjesztésből, addig 2023-ra már 1 milliárdra számítanak a szakemberek.
Négyből három ember látott már török sorozatot
Ennek megfelelően a török produkciók igen ismertek is a piacon, egy török gazdasági és társadalomtudományi alapítvány, a TESEV már 2012-ben készített egy kutatást, amelynek eredménye szerintA 16 KÖZEL-KELETI ORSZÁG LAKÓI KÖZÜL NÉGYBŐL HÁROM LÁTOTT MÁR TÖRÖK SOROZATOT– mára pedig valószínűleg itthon is hasonló lenne a helyzet, de egyébként is: 2021-re már 150 országban voltak jelen a török produkciók.
Sokan emlékezhetnek például a Seherezádéra is (a fenti képen), amely Boszniában, Montenegróban, Észak-Macedóniában, Romániában, Albániában és Görögországban is főműsoridős siker volt. A horvátok körében meg is nőtt utána az érdeklődés Isztambul, illetve a török nyelv iránt, Szlovákiában pedig Törökország közmegítélése is javult a hasonló műsorok nyomán, legalábbis erről számolt be akkoriban a törökök nemzetközi stratégiai kutatóintézete.
A TÖRÖK SOROZATOK ILY MÓDON AZ ORSZÁGIMÁZS ESZKÖZÉVÉ IS VÁLTAK,
a napjainkban játszódó szappanoperákban például világosan látszik, hogy Isztambul milyen modern világvárossá nőtte ki magát. A külső felvételekből egyébként is jóval több van a török produkciókban, mint például a latin-amerikaiakban, összességében is látszik rajtuk, hogy több pénzből készültek – ami nyilván hozzájárult a népszerűségükhöz.
Több pénzből, igényesebben
A török sorozatok hagyományosan lassabban is készültek, mint a futószalagon gyártott latin-amerikaiak, amelyekből egy 45 perces epizódot akár egy nap alatt felvettek egy stúdióban – ez azonban ma már nem feltétlenül van így, hisz a törököknek is alkalmazkodniuk kellett a megnövekedett igényekhez. A nagy versenyben rengeteg sorozatot gyártanak, amelyek közül sokat az első évad után, rendes befejezés nélkül el is tüntetnek a képernyőről – amivel már a magyar nézők is szembesülhettek.
Akárhogy is, a törökök olyan egyedi színfoltot képviselnek a világ sorozatgyártásában, amire sokan felfigyeltek. Annak idején az arab országokban azért is válhattak vonzóvá a török produkciók, mert az övékéhez képest egy modernebb társadalmat mutattak (az Igazgyöngyben például pár muszlim bort ivott és házasság előtt szexelt), nyugaton viszont pont a hagyományosabb társadalmi értékek bemutatása hozhatta meg a sikert.
A hazai nézők bizonyára olyan címekre is emlékeznek, mint A szultána, a Fatmagül, a Sorsfordító szerelem, a Végtelen szerelem, A szerelem csapdájában, A bosszú csapdájában, A végzet fogságában, A házasság buktatói, Összetört szívek, A csodadoktor, a Küzey Güney – Tűz és víz, a Hayat – Tiéd a szívem, a Cennet, a Feriha vagy a Testvérek, amelyek közül jelenleg is több fut a TV2 csoporthoz tartozó Izaura TV-n.