Harmadik napja folyamatosan tiltakoznak a szigorú koronavírus-korlátozások ellen Kínában, ahol a tüntetések több városra is átterjedtek.
A tüntetők a kínai kormány koronavírus elleni óvintézkedései miatt tiltakoznak országszerte azt követően, hogy november 24-én a nyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület székhelyén, Ürümcsiben kigyulladt egy 15 emeletes lakóépület / Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino.
Vuhanban, Sanghajban és Pekingben is hatalmas méreteket öltöttek a koronavírus-lezárások elleni, immár három napja tartó tüntetések. Hétfő hajnalban a kínai lakosság évtizedek óta nem látott dühös tiltakozásba kezdett a kormány zéro-covid politikája miatt: kordonokat törnek át, tesztelősátrakat borítanak fel.
A legfrissebb hírek itt!
Az elégedettlenség, a bezártság és mérhetetlen düh egyszerre tört elő Kínában, miután a Kínai Kommunista Párt a lakosságot hosszú ideje bezárva tartja a koronavírus-járvány megfékezése érdekében. Országszerte tüntetők sokasága csapott össze rendőrökkel: a bevezetett, drákói szigorú korlátozások ellen olyan nagy erővel tiltakoznak az emberek, amire Hszi Csin-ping elnök tíz évvel ezelőtti hatalomra kerülése óta nem volt példa.
A legutóbbi tüntetések azután kezdődtek, hogy 10 ember meghalt egy tűzvészben Ürümcsiben, a távol-nyugati Hszincsiang tartomány fővárosában. A tüntetők közül sokan az elhúzódó koronavírus-korlátozásokat teszik felelősség tűzvész miatt.
A Twitterre feltöltött ezen felvételen az látszik, amint egy békésen álló nőt az egyik rendőr megtámad:
https://twitter.com/i/status/1596934498452934656
A tragikus halálesetek híre az utolsó csepp volt a pohárban Kínában. A szigorú korlátozások, a folyamatos tesztelés és a hatóságok vasszigora miatt jó ideje gyűlt bennük az elégedetlenség, mert azt látják, hogy világ többi táján sikerült leküzdeni a vírust a kormányoknak, miközben a kínai népet kvázi bezárták.
„Azért vagyok itt, mert szeretem a hazámat, de nem szeretem a kormányomat… Azt akarom, hogy szabadon járhassak, de nem tehetem. A covid-politikánk egy színjáték, amely nem a tudományon vagy a valóságon alapul”
– mondta az egyik tüntető Sanghajban a Reutersnek.
A Reuters egyik szemtanúja a saját szemével látta, hogy a rendőrök az embereket egy buszba terelték, majd elszállítottak. A tüntetésekről tudósító BBC egyik riporterét megtámadták, majd több órán át fogva tartották – közölte az Egyesült Királyság közszolgálati műsorszolgáltatója.
A legfrissebb hírek itt!
„A BBC rendkívül aggódik az Ed Lawrence újságírónkkal való bánásmód miatt. Megbilincselték, letartóztatták a sanghaji tüntetéseken. Több órán át fogva tartották, mielőtt kiengedték. Letartóztatása során a rendőrök megverték és megrugdosták” – közölték.
Anti-lockdown protests in Chengdu getting out of control. Similar pictures arrive from Shanghai, Wuhan, Guangzhou and even Beijing. #China #Chengdu pic.twitter.com/qnktz2b62o
— (((Tendar))) (@Tendar) November 27, 2022
„Szabadságot akarunk”
A tüntetők vasárnap Vuhan és Csengtu utcáira is kivonultak, a hétvégén pedig számos kínai egyetemi campuson gyűltek össze a diákok, hogy demonstráljanak.
Hétfőn, a hajnali órákban Pekingben két, összesen legalább 1000 fős tüntetői csoport gyűlt össze a kínai főváros harmadik körgyűrűjénél, a Liangma folyó közelében.
Nem maszkokat akarunk, hanem szabadságot. Nem covid-teszteket akarunk, hanem szabadságot
– skandálta az egyik csoport.
A múlt hét csütörtöki, ürümcsi tűz után másnap, péntek este az emberek a város utcájára vonultak, ahol azt skandálták, hogy „Fejezzék be a lezárásokat!”.
Vasárnap nagy tömeg gyűlt össze a délnyugati metropoliszban, Csengtuban is. A közösségi médiában található videók ezt skandálták:
„Nem akarunk életre szóló uralkodókat. Nem akarunk császárokat.”
Ezzel a kínai elnökre, Hszi Csin-pingre utaltak, aki korábban eltörölte az elnöki mandátumkorlátokat, ezzel bebetonozva a saját hatalmát.
A legfrissebb hírek itt!
A közösségi médiában feltöltött videók tanúsága szerint Vuhanban szintén több száz lakos vonult utcára, akik
áttörték a fémbarikádokat, felborították a covid-tesztek helyszínéül szolgáló sátrakat, és a bezárások megszüntetését követelték.
– Az emberek hihetetlenül türelmesek voltak a bezárási intézkedésekkel kapcsolatban, de a hatóságoknak nem szabad visszaélniük a vészhelyzettel – mondta Hana Young, az Amnesty International regionális igazgató-helyettese, aki hozzátette:
Ezek a példátlan tiltakozások azt mutatják, hogy az emberek a túlzott covid-korlátozásokkal szemben tűrőképességük határán vannak.
Protesters in North Beijing have torn down the metal fences which have been set up to “quarantine” them.
The size of protests in China hasn’t been seen in decades. #China pic.twitter.com/LkmPndsvoc
— (((Tendar))) (@Tendar) November 27, 2022
Szerinte a kínai kormánynak haladéktalanul felül kell vizsgálnia a covid-politikáját, hogy azok arányosak és időhöz kötöttek legyenek.
„Fel kell függeszteni minden olyan karanténintézkedést, amely veszélyezteti a személyes biztonságot és szükségtelenül korlátozza a mozgás szabadságát.”
Nyomás alatt
Ám Kína kitart a koronavírus elleni, példátlanul szigorú politikája mellett, még akkor is, ha a világ nagy része már feloldotta a pandémiával kapcsolatos legtöbb korlátozást.
Noha globális mércével mérve alacsony, Kínában az esetek száma napok óta rekordmagasságot ért el: hétfőn a hatóságok több mint 40 ezer új esetet jelentettek.
Peking a covid-politikáját továbbra is életmentő, az egészségügyi rendszer túlterheltségének megakadályozásához szükséges eszköznek véli. Legutóbb az év elején lazítottak a korlátozásokon, miután Sanghaj 25 milliós lakosságában a mostanihoz hasonló dühöt és frusztrációt váltott ki a bezártság.
blikk, reuters, bbc