3.5 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeTudástárTechnika, kommunikációMegfigyelik a gyermekeinket, de van ellenszer (Olvasd el és hallgasd meg!)

Megfigyelik a gyermekeinket, de van ellenszer (Olvasd el és hallgasd meg!)

Világszerte több ezer mobiltelefonos applikáció gyűjt adatokat a gyerekektől a szüleik engedélye nélkül — derítette ki egy amerikai vizsgálat. Az InfoRádiónak nyilatkozó kiberbiztonsági szakértő szerint az Európai Unió új adatvédelmi rendelete részben megoldja ezt a problémát.

5855 gyerekeknek szóló Playstore-applikációból 256 geolokációs adatokat gyűjtött a felhasználótól, 107 megosztotta a telefon tulajdonosának e-mail-címét, tíz pedig a készülékben tárolt telefonszámokat is. A megvizsgált alkalmazások 28 százaléka továbbít a weben védett adatokat, ami első hallásra nem tűnik soknak, hiszen a Google Play-áruházba például naponta 2700 új alkalmazás kerül fel, úgy azonban már jól látható a kockázat nagysága, ha figyelembe vesszük, hogy az összes gyereknek szóló applikáció 73 százaléka szülői beleegyezés nélkül szedi össze a kiskorúaktól ezeket a bizalmas információkat.

Az InfoRádiónak nyilatkozó kiberbiztonsági szakértő szerint, az adataik védelméért maguk a felhasználók tehetnék a legtöbbet.

„Minden mobiloperációs rendszerben át lehet nézni azokat a jogosultságokat, amelyeket előre megadunk. Emellett telepítéskor is jóvá kell hagynunk a kért jogosultságokat, de nagyon régi ellenség, hogy felhasználóként ezeket nem nézzük át” – mondta Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa.

Az alkalmazások fejlesztői sokszor nem tartják be a mobiloperációs rendszerek gyártóinak ajánlásait, és Krasznay Csaba is gyakran tapasztalja, hogy

egy-egy alkalmazás sokkal nagyobb jogosultságokat kér, mint ami indokolt lenne a használatához.

Ilyenkor ezeknek az alkalmazásoknak a letöltését ajánlott mellőzni.

A gyerekektől azonban nem várható el ilyen fokú hozzáértés és tudatosság, rajtuk egy május 25-én hatályba lépő uniós rendelet segíthet.

„Az Európai Unió új adatvédelmi rendelete, a GDPR általános elvként azt mondja ki, hogy

a 16 évnél fiatalabbak esetében csak szülői engedéllyel lehet az ilyen szolgáltatásokat, alkalmazásokat igénybe venni,

és nem a szülőnek vagy a gyermeknek kell bizonyítania azt, hogy mindent megtett az adatvédelem érdekében, hanem a gyártónak, a szoftverfejlesztőnek kell bizonyítania” – mondta a kiberszakértő, és felhívta a szülők figyelmét arra, hogy ma már olyan online szolgáltatások is elérhetők, amelyek segítségével az alkalmazások adatvédelmi szempontból is ellenőrizhetők.

Kapcsolódó hanganyag:

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem