Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Megfejtették a jeti titkát

Megfejtették a jeti titkát

Valószínű, hogy fény derült a legendás lény pontos eredetére.

A legfrissebb amerikai kutatások bebizonyították, hogy a titokzatos jeti, valójában csak a fantázia szüleménye. Azok a maradványok, amelyeket eddig a himalájai lénynek tulajdonítottak, mind medvéktől származnak. Minderre egy DNS-vizsgálat lefuttatásával jutottak nemrégiben a szakértők. Most egy világ dőlhet össze azokban, akik eddig hittek abban, hogy a mitikus robusztus létezik. Mint kiderült, a csontokból, fogakból, szőrszálakból vagy székletből nyert kilenc megvizsgált minta közül nyolc ázsiai fekete medvétől, himalájai barna medvétől vagy tibeti barna medvétől származik, a kilencedik pedig egy kutyától. Így elmondható, hogy évszázadokon át nagytestű medvefajok szolgáltattak alapot a hegyi legendákhoz.

A közelmúltban lefolytatott vizsgálat az eddigi legalaposabb volt, amelyet a jetinek tulajdonított maradványokon végeztek el. A jetikultuszt mi sem mutatja jobban, hogy a kutatók a megvizsgált csontokhoz, fogakhoz és szőrszálakhoz egy brit filmes produkció révén jutottak hozzá, amely 2016-ban célul tűzte ki, hogy a legenda nyomába ered, és addig nem tágít, amíg értékelhető eredményekre nem jut.

A tibeti nyelven yeh-tehként emlegetett élőlény maradványaihoz a filmesek is főként múzeumokból és magángyűjteményekből jutottak hozzá. Egy kézből vagy mancsból származó szőrös bőrdarabot nem máshol, mint egy kolostorban őriztek. Egy combcsontdarabot pedig a Tibeti-fennsíkon, 4500 méteres magasságban találtak.

A Buffalói Egyetem biológusai kutatásaik során a fentebb említett ázsiai medvefajok mellett további huszonhárom állat DNS-ét szekvenálták és összehasonlították a világ más részeiből származó medvékével is. Kiderült, hogy a tibeti barna medve viszonylag közeli rokonságban áll az észak-amerikai vagy európai medvékkel. Azonban a himalájai barna medvék ága, amelynek mitokondriális DNS-ét most először sikerült teljesen megfejteni, evolúciós szempontból jóval korábban, már mintegy 650 ezer éve elvált.

Forrás: magyarvadasz.hu

Előző72 eddig ismeretlen galaxisra bukkantak
KövetkezőHasznos tanácsok az influenza megelőzésére
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás