A sárgafejű királyka a tüzesfejű királykával együtt a legkisebb hazánkban előforduló madárfaj, tömege sokszor az 5 grammot sem éri el.
A picinyke madár Magyarországon gyakori, általában lucfenyvesekben él. Rövidtávú vonuló, a hideg hónapokra szívesen “költözik” csapatostól tölgyesekbe, bükkösökbe, télen az úgynevezett vegyes csapatokban például a cinegékhez társul.
A szentgáli tiszafásba megérkeztek téli vendégeink, a sárgafejű királykák
A Bakonyban, Szentgál község határában országos ritkaságot rejt az erdő, ahol a hűvös, párás klímát igénylő, árnytűrő tiszafa a bükk fafajjal együtt csodás látványt nyújt. Ez hazánk egyik utolsó őshonos, egybefüggő tiszafás erdeje.
A Bükk és a Bakony egyes részein álló magányos fákon kívül ez az egyetlen olyan terület, ahol csodálatos környezetben, eredeti mivoltukban láthatjuk a tiszafákat.
A tiszafák nagyon lassan nőnek, ideális körülmények között több száz évig is élhetnek. A szentgáli tiszafásban ilyen matuzsálemi korú példányok is találhatók.
Európa legkisebb madara a lombok között rovarok után kutat és majd csak a tavasz beálltával tér vissza a hegyvidékek lucfenyveseibe. Addig parkokban, kertekben, erdőkben is találkozhatunk velük.