Home Sport Forma1 Megérkezett a jövő: bemutatták az F1 2022-es új autókoncepcióját – képgaléria

Megérkezett a jövő: bemutatták az F1 2022-es új autókoncepcióját – képgaléria

Csütörtökön hivatalosan is bemutatta a Forma–1 a nagy szabályváltozások szerint megalkotott új, 2022-es autóját.

Noha a nyár közepén járunk, rendhagyó módon mostanra is jutott egy F1-es autóbemutató az ilyesmivel rendszerint csak a téli szünetben előálló királykategóriában. A Forma–1 csütörtökön a Brit Nagydíj helyszínén, Silverstone-ban leplezte le azt az autómodellt, amit az általuk kreált 2022-es új aerodinamikai szabályok szerint alkotott meg a Ross Brawn, illetve Pat Symonds által irányított mérnökcsoport.

Minden ami sport, friss hírek itt

Minthogy jó F1-es bemutató nem létezhet előzetes „szellőztetés” nélkül, a most prezentált modellről is kiszivárgott már pár kép a nagy leleplezés előtt, így annak kinézete már aligha jött váratlanul, azt azért még szoknunk kell.

A jövő évi az F1 történetének talán legnagyobb volumenű szabályváltozása lesz, az első, amelynél a bajnokság jogtulajdonosa (FOM) és szabályalkotója (FIA) együttműködve saját mérnökgárdát fogadott fel egy koncepció létrehozására, melynek legfőbb célját az előzések és a csaták megkönnyítése, valamint a csapatok közötti nagy különbségek ellehetetlenítése jelenti. Ennek elérése érdekében az új masinát úgy tervezték, hogy az turbulens légáramlatokban a lehető legkevesebbet veszítsen a leszorítóerejéből, és kevésbé legyen érzékeny az áramlások változásaira, mint a jelenlegi autógeneráció.

„Ez lényegében egy szárnyautó lesz (wingcar), ami azt jelenti, hogy a leszorítóerőt nem annyira a szárnyak segítségével állítjuk elő, hanem magával a kocsitesttel. Ennek következtében könnyebb lesz követni az autót. De még így is lesz pár dolog, amiben a csapatok eltérhetnek egymástól, például az oldaldobozok, a motorborítás, a légbeömlők, a diffúzor és a padlólemez terén. Szeretnénk biztosítani, hogy a csapatok továbbra is kreatívak maradhassanak”

– mondta Nikolasz Tombazisz, az FIA technikai igazgatója.

Minden ami sport, friss hírek itt

Az új autók a várakozás szerint lassabbak lesznek a 2021-eseknél, egyes becslések szerint akár 3,5 másodperccel. A tömegük is nőni fog, 752-ről 768 kilogrammra. A leszorítóerő nagyjából 20%-kal fog csökkenni, ám cserébe jóval több marad meg belőle forgalomban autózva.

Aerodinamikai változások:

Szívóhatású padlólemez: a jövő évi autó padlólemezén két légcsatornát alakítottak ki, amik a szívó hatás előállításáért felelnek. Az F1 ezzel kívánja elérni, hogy a leszorítóerő nagy része ne az autó felületéről, hanem alulról jöjjön, mivel arra kevésbé van negatív hatása a turbulens levegőnek.

Módosított első és hátsó szárnyak: a légterelők elöl és hátul is jelentős változáson mentek keresztül. Az első szárny legfeljebb négy lapból állhat, annak véglapjait pedig a mostanihoz képest megmagasították. A szárny felülről nézve deltaformájú, az orrhoz pillérek nélkül csatlakozik. Leegyszerűsítették a hátsó szárnyat is, annak rögzítésén is változtattal, véglapjai pedig a szárnylapok lefelé hajló folytatásai.

Letisztult forma: eltüntették az autó oldalán ma még fellelhető légterelőerdőt, nincsenek oldalsó fordítólemezek, se vállemezek. Ennek megfelelően a kocsitest is új formát kapott, lejebb került és módosult az oldalsó légterelők kialakítása.

Minden ami sport, friss hírek itt

Keréktárcsák és keréklégterelők: a tisztább légáramlatok érdekében az új autók keréktárcsát kapnak, első kereküknél belül pedig az abroncs fölé magasodó szárnyelemek is helyet kaptak. Ezekkel próbálják gátolni, hogy a csapatok eltávolítsák az autótól a zavaros áramlatokat, amik ma még rossz hatással vannak a követésre.

Futómű és kerekek:

Új gumik: 2022-től a Pirelli a jelenlegi 13-as helyett 18 colos gumikat gyárt az F1 számára. Ezek a kisebb oldalfaluk miatt várhatóan kevésbé lesznek érzékenyek a hőmérsékleti változásokra, mint a jelenlegi gumigeneráció. A cél, hogy a versenyzőknek ne kelljen annyit spórolniuk a futamok alatt.

Szigorítás a felfüggesztéseknél: miután a Mercedes új trendet teremtett a sajátos első és hátsó bekötési pontjaival, 2022-re leegyszerűsítették és szigorították a vonatkozó szabályokat. A felfüggesztés kizárólag a kerékagyba vezethető be, vagyis nem lesz mód az olyan magasításokra, amilyet több autónál elöl láthattunk az utóbbi években. Emellett a hidraulikus felfüggesztéseket is betiltják.

Szenzorok: a gumik szempontjából fontos újdonságot jelent a guminyomást mérő szenzorok 2022-es kötelezővé tétele. Ez megoldás jelenthet a Pirelli számára a guminyomással kapcsolatos előírások betartatásában.

A felsorolt változásokhoz a szabályoknál alkalmazott új elvek is komoly hatással lesznek a csapatok munkájára. Hogy a teljesítményhajszolás ne legyen rossz hatással az előzhetőségre, az eddiginél jóval szűkebbre próbálják szabni a mérnökök mozgásterét. Az aerodinamikai elemek kialakítását képzeletbeli „dobozok” létrehozásával terelik korlátok közé, így számítani lehet arra, hogy a jövő évi autók között nem lesznek drámaian nagy eltérések a kinézetben.

Minden ami sport, friss hírek itt

A költséghatékonyság és a kiadások fékezése érdekében emellett különböző kategóriákat hoztak létre az alkatrészek és elemek osztályozására, lesznek listázott elemek (amit mindenkinek saját magának kell gyártani), standardizált elemek, készen vásárolható elemek, előre meghatározott módon, de a csapatok által készítendő elemek, valamint olyan szabadon gyártható elemek is, melyek terveit a csapatoknak nyilvánossá kell tenniük, hogy mások is gyárthassák őket.

Fontos kiemelni, a most prezentált modell sosem fog versenyezni, az csak egy koncepcióautó, amit az F1 mérnökcsapata készített, a 10 istálló 2022-es modellje várhatóan mutat majd eltéréseket ettől a masinától, és remélhetőleg egymástól is.

Képgaléria

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás