Az etióp, az egyiptomi és a szudáni külügyminiszter elvben megállapodott csütörtökön a Nílus vizének megosztásáról és az etióp folyószakaszon építendő duzzasztógát második építkezési üteméről – jelentette be Ali Karti szudáni külügyminiszter a kollégáival folytatott háromnapos kartúmi tanácskozás befejeztével.
A megállapodást mindhárom ország államfőjének jóvá kell hagynia – tette hozzá, de semmilyen részletet nem közölt belőle. A miniszterek szerint a három ország kapcsolatában új fejezet kezdődött ezzel.
A Nagy Reneszánsz Gát tervével Etiópia 2013-ban háborús fenyegetésbe torkolló diplomáciai válságot okozott közte és Egyiptom között, mert felmerült annak veszélye, hogy a gát víztározójának feltöltése évekre súlyos vízhiányt okozhat a Níluson. A két ország és Szudán tavaly augusztusban átmeneti egyezségre jutott a gáttal kapcsolatban.
A felmerült kérdéses pontok 85 százalékát megoldották. Elfogadták, hogy Egyiptom csak abban az esetben egyezik bele Afrika leendő legnagyobb duzzasztógátjának megépítésébe, ha annak az alvízi országokra nézve semmilyen negatív következménye nem lesz.
A Nagy Reneszánsz Gát tervének első változata már az 1960-as években megszületett, de az ötmilliárd dollár (hozzávetőlegesen 1150 milliárd forint) költségű építkezés csak 2011-ben indult el. Az augusztusi megállapodás értelmében a projekt első, kevésbé költséges szakaszának már tavaly el kellett készülnie.
Forrás: metropol; Kép: Google;