Annyi mindent hallottunk már arról, hogy hat a női testre a Hold. Utánajártunk, mi lehet az igazság. Itt az ideje, hogy néhány tévhitről lerántsuk a leplet.
A legenda: Amenstruációs és a hold ciklusa hasonló hosszúságú. Egy tanulmány szerint a nők közel 30 százaléka kezdi havi vérzését telihold idején.
Az igazság: További kutatások semmiféle összefüggést nem találtak a két ciklus között. Még jó, hisz különben mindannyian egyszerre rohannánk tamponért…
A legenda: Telehold idején több újszülött látja meg a napvilágot. Számos ősi mítoszban a telihold a termékenység szimbóluma. (Talán nem csak a nagy pocak és a kerekded hold formájának hasonlósága miatt).
Az igazság: A szülést kutató tudósok szerint az a valószínű, hogy amikor a magzat tüdeje elég érett, protein szabadul fel a kis testben, és ez az anyáéban méhösszehúzódást okoz. Ez indítja meg a szülést.
A legenda: A Hold gravitációs hatása szabályozza az óceánok ár-apály működését. Egyes teóriák szerint ez a hatás minket is befolyásolhat, hisz testünk 60 százaléka víz. Lehet, hogy a keringési problémák, a szívritmus zavarai is a Hold számlájára írhatóak?
Az igazság: Nos, a Hold messze van, mi pedig igen kicsik lévén, a hatás jelentéktelen. A probléma valódi gyökerét inkább a magas vérnyomásban, magas vérkoleszterin-szintben és az elhízottságban keresd.
A legenda: Egyes kutatások szerint telihold idején többet szól a mentőautó szirénája, tele van a sürgősségi osztály. A bibliai időkben állítólag ezeken a napokon több holdkórostól kellett tartani, és megnőtt azok száma is, akiken hirtelen kitört az elmebaj. Manapság inkább forgalmi dugókat és balesetet okozhatnak a gátlástalanul viselkedők.
Az igazság: Kutyák és macskák esetében valóban megfigyelték, hogy a nagyobb világossággal járó telihold éjjelén több házi kedvenc köt ki az állatorvosi ügyeleten. Az ok: háziállataink sokkal aktívabbak ilyenkor, és ez balesettel is járhat. Az embernél ez nem megfigyelhető.
A legenda: Antropológusok elmélete szerint az ember primitív ősei a telihold fényében ébren tartózkodtak, és ez jelenik meg a mai utódokon is. (Lehet, hogy őseink ilyenkor sikeresebben vadásztak?) Mások ezt az ember cirkadián ritmusának, azaz biológiai órájának felborulásával magyarázzák: hiszen az éjszakai fényesség megnehezíti az álomba merülést.
Az igazság: Nézz inkább önmagadba! A hibák forrása a rossz alvási szokásaid, netezés az ágyban, késői kávéfogyasztás, stressz, rendszertelen életritmus. Nem csoda, ha zavartan működik a biológiai órád.
A legenda: A rómaiaktól a kortárs hagyományig a telihold számlájára írják a házsártos, agresszív, szorongó, sőt a kriminális viselkedéstis. Egyesek pedig mindezért a kialvatlanságot okolják.
Az igazság: Vagy száz tanulmány keresett ok-okozati összefüggést a telihold és a viselkedési kilengések közt, de legnagyobb részük nem talált ilyet. Lehet, hogy érdemes volna inkább gyógyírt keresni az emberiséget pusztító komoly betegségekre…
Forrás: Ripost