A főváros tulajdonában álló tokodi, kéthelyi és szőlőskerti kastélyt is megpróbálják idén értékesíteni..
Karácsony Gergelyék 8,2 milliárd forintot remélnek a Budapest tulajdonában álló műemlék épületek kiárusításából.
A Budapest Fővárosi Vagyonkezelő Központ Zrt. (BFVK Zrt.) jelenleg 43 ingatlanját értékesíti, többek között három, műemlékvédelem alatt álló kastélyát és két, hatalmas méretű iskolaépületet is. Idén 72, a főváros tulajdonában álló ingatlanból akarnak pénzt csinálni, amiből hozzávetőleg 8,2 milliárd forint bevételt remélnek.
Tarlósék sokáig bérlőt kerestek a kastélyokba
Korábban megpróbálta a főváros megmenteni a három kastélyt, miután a Demszky-érában éveken át nem akadt rájuk vevő. A BFVK Zrt. 2011-ben már hosszú távú bérlőt keresett az ingatlanokba azzal, hogy a saját tetszése szerint át is alakíthatja őket akár wellness szállodává, vagy konferenciaközponttá, aki hosszú távon vállalja az üzemeltetést. A bérleti szerződés 50-100 évre szólhatott volna.
Van, amelyiket már nem is őrzik
A kiadónak hirdetett ingatlanokból aztán újra eladó lett. A három, igencsak szomorú állapotban lévő kastély közül kizárólag a szőlősgyörökit őrzi egy portás. Bár annak az udvarán egy csodálatos kápolna áll, senki sem láthatja, látogatót ugyanis egyáltalán nem engednek be az impozáns parkba. A tordasi kastélynál a Fővárosi Vagyonkezelőtől voltak éppen, amikor a forráslap munkatársai ott jártak, ők éppen terepszemlét tartottak, de az is lehet, hogy egy reménybeli vevőnek mutatták meg éppen. A leghányatottabb sorsú kastély Marcali közelében, Kéthelyen található. Bár 2015-ben még kutyás őrök vigyáztak rá, ma már nem őrzi senki, kertjébe az sétál be a lyukas kerítésen át, aki akar. A tolvajok bentről már elhordták, amit tudtak, és az évekkel ezelőtt emelt védtető is életveszélyes állapotban van.
Többe kerül felújítani, mint megvenni
A vállalás nagyon nehéz, akár egy vásárlónak, akár egy bérlőnek: a kastélyok műemlék jellegének megóvása mellett meg kell akadályozni a lepusztulását is, a beavatkozás, újjáépítés azonban nem károsíthatja a műemlék jelleget. Valószínű, hogy aki hasznosítani akarja, annak nem a vételár lesz a legnagyobb kiadása.
Kéthely, Sáripuszta
Kéthely külterületén, Sáripusztán fekszik a volt Hunyadi birtok. A barokk eredetű kastélyépületet 1760 és 1920 között építették. A II. világháború alatt sebesült kórházként működött. 1951 után eltüntették a háború nyomait, rendbe tették az épületet és általános szociális otthont, majd elmebeteg otthont működtettek benne.
Telekterület: 116 583 m2
Hunyadi-kastély alapterülete: 3 668 m²
Melléképületek alapterülete: körülbelül további 2000 m²
Parkja természetvédelmi terület
Tordas, Sajnovics Kastély
A Fejér vármegyében lévő földbirtokokat Sajnovics Mátyás vásárolta meg a hódoltság után, ő építtette a kastély elődjének tekinthető kúriát. A jelenlegi kastélyt a 17. század végén emelték. Az 1930-as években a későbbi VI. György angol király (róla szól A király beszéde című film) látogatta meg a kastélyt, ekkor újították fel az ingatlant – valószínűleg utoljára. A II. világháború után az épületben előbb úttörőtábort, majd az Aranycsapat edzőtáborát alakították ki. 2006 óta üresen áll.
Telekterület: 33 702 m² erdő és 20 443 m² kastélykert.
Kastély alapterülete: 2 517 m²
Melléképületek alapterülete: körülbelül további 2000 m²
Szőlősgyörök, volt Jankovich kastély
A volt Jankovich-kastély 1752-ben épült, barokk stílusban, majd 1853-54-ben bővítették az északi szárnnyal, romantikus stílusban. Az eredetileg 23 hektáros parkban kiemelkedő dombon áll a család 1891-ben épült mauzóleuma. A kastélypark értékes növényzetéről az 1990-es években részletes dokumentáció készült. Gyönyörű kastélyparkjában egy 120 négyzetméteres kápolna is található. Sajnos a park zárva tart, nem látogatható. 1949 óta védett műemlék, valamikor gyermekotthon üzemelt itt. Az épület 15 éve üresen, elhagyatottan áll, a pusztulás jelei már megjelentek rajta.
Telekterület: 17 hektáros angolpark
A kastélyépület hasznos alapterülete: 1263 m²
Melléképületek alapterülete: körülbelül további 3200 m²
Kápolna: 120 m²
ripost, ripost7