hirmagazin 2015 06 10 095303
forrás: MR/Hajnal-táj, fotó: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A tolvaj 30 teli kaptárt vitt el, 1,2-1,5 tonnát kellett megmozgatnia, a kár 3-6 millió forint. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke azt mondja, egyre gyakoribb, hogy komoly hozzáértéssel rendelkező emberek az elkövetők.

Rendkívül nehéz megvédeni a méhészek eszközeit, családjait, a kaptártolvajok között ráadásul szakmához értőket kell keresni, állítják a méhészek. A lopások jobbára akácvirágzás végén történnek, hiszen akkor nemcsak a méhcsaládokat, hanem az éves jövedelmet adó termést is elvihetik. A legutóbbi, rendkívüli eset a Dél-Dunántúlon történt: a Duna-Dráva Nemzeti Park területéről 30, repcemézzel teli kaptárt vittek el a méhésztől, aki számos díjat nyert már fajtamézeivel. A szakember szerint a tolvaj nagyon érthette a dolgát, hiszen azokat az egységes rendszerű kaptárokat vitte, amelyek tele voltak mézzel. Körülbelül 1,2-1,5 tonnát kellett megmozgatnia, a kár pedig az éves munka egész haszna, 3-6 millió forint is lehet.

Megdöbbentő bűneset a Duna-Dráva Nemzeti Parkban

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke is megdöbbent a mostani lopáson. Azt mondja, ők is azt tapasztalják, egyre gyakoribb, hogy komoly szakszerűséggel, hozzáértéssel rendelkező emberek az elkövetők. Az egyesület évek óta próbálja visszaszorítani a lopások számát: a méhésznek kötelező például feltüntetni a tenyészkódot, az egyesület pedig egyedi azonosítót biztosít számukra. Mészáros László a rendőrséggel kötött megállapodástól is több felderített esetet remél: az egyesület többek közt eszközöket adott a rendőröknek a méhcsaládok azonosítására. A méhészeknek egyébként egyre inkább érdemes figyelni, főképp a vándorlás során kihelyezett kaptárakra, hiszen ezekre, éppen a fokozott kockázat miatt szinte lehetetlen biztosítást kötni.